Powiedział Bartek, że dziś Tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"
Uczniowie klas I-III kultywując tradycje - degustowali pyszne pączki, rozmawiali o tym skąd wywodzi się ten zwyczaj i jak się go obchodzi w różnych krajach.
Jak tradycja stara każe
w domu, w szkole, w sklepie, w barze,
wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy,
wszędzie moc pysznych słodyczy. W Tłusty czwartek przez dzień cały
słodkim królem - pączek mały!
Pączki, faworki zwane także chruścikami to dzisiaj obowiązkowe danie. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, czyli zapusty. Przed nami ostatnia sobota karnawału, a we wtorek tradycyjny - śledzik. Jeden z przesądów mówi, że niezjedzenie ani jednego pączka w Tłusty czwartek przynosi pecha. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVI w. Wyglądały inaczej niż obecnie. Niektóre miały w środku mały orzeszek lub migdał. Kto trafił na taki nadziewany pączek, miał się cieszyć dostatkiem i powodzeniem.
Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs, a pączki przygotowywane z ciasta chlebowego, nadziewane były słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. Tłusty dzień.
Dodane przez Nauczyciel dnia lutego 25 2023 12:28:52
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Nauczyciel 19 grudnia 2007 15:29:27 Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.