Zakładka klas I-III w Niedrzwicy Dużej
Strona Główna · Artykuły · Download · Forum · Linki · Kategorie Newsów Kwietnia 29 2024 11:27:04
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 545
Najnowszy Użytkownik: Gosia
kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Imieniny
28 lutego obchodzimy - Dzień Dinozaura
Uczniowie klas I-III w tym dniu przyniesli maskotki i figurki dinozaurów, oglądali filmy o dinozaurach, czytali przyniesione książki, dzielili się ciekawostkami o nich oraz wykonali prace plastyczne przedstawiające dinozaury.

Dzień ten był - okazją, aby rozwijać zainteresowania uczniów prehistorią i promować wiedzę na temat tych niezwykłych gadów, aby rozbudzić w uczniach pasję odkrywania i zdobywania wiedzy - aby poznały - jak żyły i wyglądały te największe i najgroźniejsze zwierzęta na Ziemi ?

Nazwa Dinozaur pochodzi z połączenia greckich słów, które w tłumaczeniu brzmi - straszny jaszczur. Choć nazwa dinozaur oznacza straszną jaszczurkę, dinozaury nie były z jaszczurkami blisko spokrewnione. Dinozaury były zróżnicowaną grupą gadów, które żyły na Ziemi pomiędzy 237 milionów a 66 milionów lat temu. Naukowcom udało się dotąd wyróżnić około 1000 gatunków dinozaurów. Najbliższymi współczesnymi potomkami dinozaurów są ptaki oraz krokodyle.

Pierwsze dinozaury wyewoluowały około 230 milionów lat temu, a od około 201 milionów lat temu stanowiły one dominującą grupę zwierząt lądowych na Ziemi. Ich "panowanie" trwało przez około 135 milionów lat, aż do ich niemal całkowitego wymarcia, około 66 milionów lat temu. Wbrew obiegowej opinii dinozaury nie wymarły całkowicie, ich współczesnymi potomkami są ptaki.

Jak wyginęły dinozaury?

Istnieje kilka teorii dotyczących powodów wymarcia dinozaurów, a do najpopularniejszych należy ta o zagładzie dinozaurów w skutek uderzenie meteoru. Zgodnie z nią około 65 milionów lat temu doszło do zderzenia Ziemi z ogromną asteroidą. Ta kolizja, o mocy większej niż wybuch 2 milionów najpotężniejszych bomb atomowych, pogrążyłaby Ziemię w mroku na wiele miesięcy, a nawet lat. W takich warunkach większość roślinożernych dinozaurów wymarłaby w ciągu kilku tygodni, a mięsożernych w ciągu paru miesięcy.

Ciekawe fakty o dinozaurach:

• Dinozaury były największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.
• Największymi dinozaurami były prawdopodobnie zauropody, które mierzył nawet 60 m długości i ważyły ponad 100 ton.
Najwyższy zachowany szkielet dinozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Należy on do gatunku Giraffatitan brancai i mierzy on 12 m wysokości i 22.5 m długości. Zwierzę o takim szkielecie ważyłoby prawie 40 ton, czyli więcej niż 10 hipopotamów!
• Nie wszystkie dinozaury były ogromne. Większość z nich miała bardziej umiarkowane rozmiary, wielkości człowieka i mniejsze. Skąd więc przekonanie, że był one olbrzymami? Po prostu do naszych czasów przetrwało więcej skamieniałych kości największych z tych zwierząt.
• Dinozaury występowały na wszystkich współczesnych kontynentach.
• Dinozaury żył na Ziemi przez 165 milionów lat, co oznacza, że żyły one na naszej planecie 64 razy dłużej niż my (2.5 miliona lat).
• Nie wiadomo jak długo mógł żyć pojedynczy dinozaur. Naukowcy spekulują, że niektóre z nich mogły dożywać sędziwego wieku 200 lat!
Największe jaja dinozaurów mogły mieć rozmiar piłki do koszykówki.
Tyrannosaurus rex mógł pochłonąć nawet 22 tony mięsa rocznie, a jego zęby mierzyły 15 cm długości.






Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Licznik do wakacji
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Nauczyciel
19 grudnia 2007 15:29:27
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.
Copyright © 2006
Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-20051306202 Unikalnych wizyt Asymetric Green Theme by: Divine JazOOn