Zakładka klas I-III w Niedrzwicy Dużej
Strona Główna · Artykuły · Download · Forum · Linki · Kategorie Newsów Listopada 23 2024 23:45:57
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 545
Najnowszy Użytkownik: Gosia
kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Imieniny
Przyłącz się - Wyłącz światło ! Godzina dla Ziemi -razem sprawmy, aby trwała dłużej!.
Zainicjowana przez organizację ekologiczną WWF Godzina dla Ziemi to największa na świecie akcja społeczna na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę zgaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się jednemu z największych zagrożeń dla naszej planety i apelować o konkretne działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Celem „Godziny dla Ziemi” WWF jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać największemu wyzwaniu naszych czasów czyli zmianom klimatu.

Od początku XIX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o ponad 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C oznaczać będzie katastrofalne zagrożenie dla naszej planety. Spowoduje gwałtowne topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi. Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o ponad 5°C. Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, wywołana spalaniem paliw kopalnych. Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań, aby zahamować ten proces.

W tym roku „Godzina dla Ziemi” WWF ma szczególne znaczenie, gdyż - wbrew oczekiwaniom opinii społecznej - w grudniu ubiegłego roku w Kopenhadze nie doszło do podpisania konkretnego i silnego międzynarodowego porozumienia na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i powstrzymania niebezpiecznych, wywołanych przez człowieka zmian klimatu.

Historia Godziny dla Ziemi WWF

Pierwszy raz akcja WWF Godzina dla Ziemi WWF odbyła się w 2007 roku w Sydney. Ponad 2 miliony domów w tym mieście Earth Hour - Lima Group wyłączyło wtedy światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu.

W 2008 roku już 100 milionów osób w 35 krajach, w tym w Polsce wzięło udział w Godzinie dla Ziemi. Światła zgasły w 14 strefach czasowych, od Australii po Stany Zjednoczone. W sumie do akcji WWF Godzina dla Ziemi włączyło się wówczas 370 miast.

W 2009 roku światła gaszono w 25 strefach czasowych, 88 krajach i co najmniej 3943 miejscowościach. Wyłączone zostały iluminacje prawie 1000 słynnych budynków. W ciemnościach pogrążyły się m.in.: Piramidy w Gizie, Wieża Eiffel’a, Stadion Olimpijski w Pekinie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio, Big Ben w Londynie, Empire State Building w Nowym Jorku, Akropol, Koloseum, Góra Stołowa w Kapsztadzie, Golden Gate Bridge w San Francisco, Kopuła św. Piotra w Watykanie, Łuk Triumfalny w Paryżu, Opera w Sidney, Wieże Petronas w Kuala Lumpur, Las Vegas Strip, CN Tower Toronto, Burj Dubai (najwyższy na świecie budynek), Tapei 101 (jeden z najwyższych na świecie budynków), Stadion Millenium w Cardiff, London Eye, Wodospad Niagara w Kanadzie, Budynek Gaudiego
w Barcelonie, Merlion w Singapurze, Łuk Stadionu Wembley w Londynie, Sears Tower w Chicago, Zamek w Edynburgu i wiele innych. WWF szacuje, że w 2009 roku setki milionów osób zgasiły światło w swoich domach.

W 2010 roku w akcję zaangażowało się ponad cztery tysiące miast i setki milionów osób w 126 państwach, między innymi w Polsce. Od Wysp Chatham, położonych osiem tysięcy kilometrów od Nowej Zelandii, przez wszystkie siedem kontynentów, łącznie z Antarktydą, w ramach akcji WWF wygaszono oświetlenie 1387 najbardziej charakterystycznych obiektów i budynków, między innymi Wieży Eiffela, Empire State Building, egipskiego Sfinksa, londyńskiego Big Bena i najwyższy budynek na świecie w Dubaju.

W Polsce w 2010 roku w akcji wzięło udział ponad 40 miast, w tym 15 wojewódzkich. Zgasło oświetlenie najważniejszych budynków m.in. Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki i Zamek Królewski w Warszawie, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie, Spodek w Katowicach, Katedra w Gnieźnie, Ossolineum we Wrocławiu, Dwór Artusa i Bazylika Mariacka w Gdańsku, Pałac Poznańskiego w Łodzi oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. W „Godzinie dla Ziemi” WWF wzięły też udział szkoły, przedszkola, firmy, kościoły, stacje radiowe, portale i programy telewizyjne oraz 60 gwiazd polskiego show biznesu. Na stronie WWF Polska swój udział w akcji potwierdziło prawie 23 tysiące osób. Plebiscyt na najbardziej zaangażowane miasto wygrała Warszawa, w której do akcji przyłączyło się prawie 3000 osób i wygaszono najwięcej obiektów. Do akcji włączyli się także politycy, w tym premier Donald Tusk oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który w ramach akcji WWF wyłączył światła tej instytucji. W Warszawie przy wygaszonym na godzinę Pałacu Kultury WWF Polska zorganizował happening, podczas którego choreograf Michał Piróg i piosenkarka Urszula Dudziak wymienili przyniesione przez warszawiaków żarówki na energooszczędne świetlówki.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Licznik do wakacji
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Nauczyciel
19 grudnia 2007 15:29:27
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.
Copyright © 2006
Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-20051357495 Unikalnych wizyt Asymetric Green Theme by: Divine JazOOn