Najprościej zapobiegać, przestrzegając zasad higieny czyli często myć ręce, bo w dużej mierze jest to choroba brudnych rąk. Bakterie przenosimy głównie poprzez ręce, ale możliwe jest też zakażenie przez kontakt z chorym. Można się zarazić w każdej sytuacji, w której był możliwy kontakt z bakteriami kałowymi zakażonego organizmu. A takich sytuacji jest mnóstwo. Można zachorować, spożywając nie myte warzywa i owoce, które wcześniej np. były podlewane gnojówką, pijąc nieprzegotowaną wodę z niepewnego źródła, bo te bakterie mogą również występować w wodzie. Także, dotykając przedmiotów, wcześniej skażonych i spożywając skażone produkty.
Aby oddalić ryzyko zakażenia:
» Jak najczęściej myj ręce, a już na pewno po każdym wyjściu z toalety
» Myj i obieraj to wszystko, co się da (warzywa, owoce), także te pochodzące z upraw ekologiocznych
» Poddawaj dokładnej obróbce termicznej produkty, które tego wymagają
» Pij wodę ze sprawdzonych źródeł lub przegotowaną
» Unikaj fast foodów, sprzedawanych wprost z ulicy
» Nie pij ze wspólnej butelki, nie jedz ze wspólnego talerza
» Szczególną ostrożność zachowaj wyjeżdżając na wakacje do krajach, gdzie licznie występują choroby brudnych rąk. Tam nawet lód powinien być robiony z wody butelkowanej.
Pamiętaj !
Wytrzymałość bakterii E.coli na czynniki środowiska jest stosunkowo mała. E.coli ginie po 20 minutach ogrzewania w temp. 60°C.
Jest także wrażliwa na wszystkie znane środki dezynfekcyjne.
Jednak w środowisku o niższej temp. i większej wilgotności może utrzymywać się miesiącami.
W kale o temp. 0°C może zachować żywotność ponad rok.
Nie wolno lekceważyć pierwszych objawów zatrucia. Jeśli pojawi się biegunka, która trwa dłużej niż 2 dni, towarzyszy jej osłabienie, należy od razu zgłosić się do lekarza.
Co powinno cię zaniepokoić?
» Pierwszym objawem zatrucia jest biegunka. Jeśli pojawi się biegunka, która trwa dłużej niż 2 dni dla własnego bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem.
» Biegunce najczęściej towarzyszą silne bóle brzucha.
» Jeżeli do tych dwóch objawów dołączy ogólne osłabienie - nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Charakterystyczne przy zatruciu bakterią E.coli sa także
» nudności
» wymioty.
» bóle i zawroty głowy
» niekiedy gorączka
» ogólne osłabienie
Aby przy wymiotach uniknąć groźnego dla organizmu odwodnienia staraj się cały uzupełniać ilość płynów w organizmie czyli pić wodę. Jeżeli jest to możliwe sprawdzaj, czy w kale nie ma domieszki krwi lub śluzu.
|