Reagujmy na przemoc wobec dzieci
Przeprowadzone przez TNS OBOP w 2012 roku badania pokazują, że jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych wobec nich. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka zainicjował kampanię Reaguj. Masz prawo. Jej celami są:
zmiana biernej postawy osób dorosłych wobec krzywdzenia dzieci oraz
zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy względem nich.
Kampania obejmuje spoty w radiu, telewizji i kinach, reklamę zewnętrzną a także Internet.
Jak wynika z badań powodem braku reakcji jest najczęściej niechęć do wtrącania się w sprawy innych (29%). Prawie połowa respondentów (47%) nie zareagowałaby na przemoc wobec dziecka, ponieważ respektują zasadę nietykalności rodziny albo nie czują się uprawnieni do tego. Niechęć do działania - niemal jednej czwartej badanych (23%) - jest powodowana strachem. Spośród wszystkich badanych jedynie połowa wykazała gotowość do zgłoszenia sytuacji dowolnej instytucji zajmującej się problemem stosowania przemocy wobec dziecka.
Ważną częścią kampanii jest wypracowanie sposobów reagowania, których celem jest wskazanie procedury postępowania w sytuacjach trudnych. Na stronie http://jakreagowac.pl/ są zamieszczone symulacje sytuacji trudnych wraz z możliwymi rozwiązaniami. Mają one na celu wskazanie stosowanych w takich sytuacjach praktyk, które bez uszczerbku dla zdrowia czy dobrego imienia, każdy dorosły może podjąć w codziennym życiu.
Na podanej stronie oraz w aplikacji na Facebooku można zadeklarować swój udział w kampanii. Wystarczy podpisać zamieszczoną tam deklarację. Osoby, które to zrobią zostaną ambasadorami kampanii Reaguj. Masz prawo.
Po pierwsze reaguj bez agresji – inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać. Najlepiej zaoferuj pomoc lub użyj przykładowej historii (tzw. z życia, z morałem). Daj do zrozumienia, że bicie/zaniedbanie szkodzi dziecku. Poleć książkę/daj ulotkę o wychowaniu bez przemocy. Możesz też podzielić się własnym doświadczeniem.
GDY PODEJRZEWASZ, ŻE DZIECKO MOŻE BYĆ OFIARĄ PRZEMOCY LUB ZANIEDBANIA
Zgłoś to do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Pomocy Rodzinie. Ich listę znajdziesz tu: http://www.ops.pl/ksiazka/ops/opsmapa.html.
Zgłoś to do najbliższej szkoły lub przedszkola, do dyrektora lub pedagoga szkolnego.
Jeżeli widzisz lub choćby podejrzewasz, że ktoś bije lub zaniedbuje dziecko nie wahaj się – reaguj! Zawiadom Lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, szkołę lub przedszkole gdzie uczęszcza dziecko albo zadzwoń pod 997 lub 112. Jeżeli któraś z tych instytucji zbagatelizuje problem zawiadom Rzecznika Praw Dziecka.
|