Uczniowie klasy III a, pod kierunkiem p.Iwony Pastuszak wzięli udział w akcji "ŚNIADANIE DAJE MOC". Uczniowie przygotowali śniadanie, które daje moc - barwne kanapki z wędliną , żóltym serem, jajkiem - pełne warzyw, wykonali - pełne witamin Myszki z jajek, rzodkiewki i szczypiorku, sporządzili świeże soki z marchwi i jabłek, twarożki na słodko i słono, przynieśli owoce, którymi wzajemnie się częstowali. Nie zabrakło również płatków śniadaniowych, mleka, kakao,babeczek z jogurtem i serkiem.
Śniadanie było pełne witamin, smaczne i zdrowe, a uczniowie zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.
„Śniadanie daje moc” to akcja edukacyjna organizowana przez Partnerstwo dla Zdrowia.
Data akcji - 8 listopada - nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest nazywany w Europie Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia dzieci w klasach I-III, zjedzą wspólne śniadanie w klasie oraz będą rozmawiać o roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Akcja edukacyjna „Śniadanie daje moc” ma na celu zwiększenie świadomości o zdrowym odżywaniu dzieci.
Organizatorem akcji „Śniadanie daje moc” jest Partnerstwo dla Zdrowia - koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka. Zawiązano ją w 2006 roku w celu skutecznego przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych.
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zawsze zjadajcie śniadanie, poproście też aby rodzice przygotowali wam do szkoły drugie śniadanie, bo gdy jest się głodnym, trudno skoncentrować się na czymkolwiek, a zwłaszcza na nauce.
Tak jak– mówi Anna Popek, dziennikarka TVP 2, a jednocześnie mama, która wspiera akcję.„ Uczę też swoje dzieci, by nie jadły w pośpiechu i nie wrzucały do żołądka byle czego - jesteśmy tym co jemy, a wiec drugie śniadanie, tak jak inne posiłki, powinno być zdrowe, smaczne i serwowane z miłością „
Co trzecie dziecko w wieku szkolnym nie je przed lekcjami śniadania! Skutki są opłakane: problemy w nauce, tendencja do tycia, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, nawracające bóle głowy, przemarzanie.
8 listopada br. odbędzie się w polskich szkołach podstawowych akcja edukacyjna pod hasłem: „Śniadanie daje moc”. Nie każdy wie, że dopóki nie dostarczymy naszemu mózgowi porannej porcji energii, nie wykorzystamy wszystkich jego możliwości. W czasie snu poziom glukozy w naszym organizmie spada, a ciało i umysł przechodzą w stan spoczynku. Dopóki po przebudzeniu nie dostaną odpowiedniej dawki energii, te funkcje, które nie muszą działać – w spoczynku pozostaną. Co to oznacza? Że mózg dziecka, które pójdzie do szkoły bez śniadania, będzie starał się eliminować wszystko to, co nauczyciel będzie próbował mu przekazać.
Objawiać się to będzie u ucznia słabą pamięcią – dziecko będzie słuchało wypowiadanych słów, ale już po chwili nie będzie pamiętało, o czym była lekcja. Jeśli nauczyciel czy koleżanki i koledzy z klasy będą mu zadawać pytania – dziecko będzie rozdrażnione, nerwowe. Mózg bowiem nadal będzie bronił się przed aktywnością.
W końcu zapotrzebowanie na glukozę będzie tak duże, że mózg zacznie dopominać się jakiejś „bomby energetycznej”. Dziecko zapragnie więc batonika, cukierka czy innych chipsów. Dostarczy więc organizmowi energię, ale taką, której nadmiar odłoży się i nie zostanie spożytkowany na rozwój.
Ale to nie koniec negatywnych skutków niejedzenia śniadań. Dziecko, które „głoduje” z rana ma dużo niższą odporność niż jego rówieśnicy jedzący poranny posiłek. A to m.in. za sprawą niedoborów witamin w pierwszej części dnia. Jedzenie śniadań jest dodatkowo ważne w okresie jesiennym i zimowym - spowolniony metabolizm powoduje, że dziecko marznie. A jak wiadomo – przemarznięte jest bardziej podatne na infekcje.
No i jeszcze sprawa tycia. Uczniowie, którzy nie jedzą śniadań, często mają tendencję do tycia. Przyczyna jest dwojaka – po pierwsze wspomniany już spowolniony metabolizm powoduje, że kalorie nie są spalane efektywnie, pod drugie – wygłodzenie organizmu sprawia, że dziecko ma większa ochotę, aby sięgać po przekąski bardzo kaloryczne, a także, aby podświadomie gromadzić zapasy.
Uczniowie rozmawali o roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.
Ułożyli rymowanki - hasła o zdrowym odżywianiu, którymi w postaci owoców - udekorowali klasę do wspólnego sniadania. Oto niektóre z nich:
Przygotowując i jedząc posiłki zawsze pamiętajmy o zasadach prawidłowego żywienia:
Przed przygotowaniem i jedzeniem- zawsze myjemy ręce !
Jedz o stałych porach i nie spiesz się!
Pięć stałych posiłków w ciągu dnia - jest na piątkę.
Droga koleżanko i kolego drogi!
Nie bądź obrażony!
Pamiętaj! Dzień bez świeżych warzyw i owoców
to jest dzień stracony!
Abyś zawsze zdrowy był ,
no i miał też dużo sił.
Do szkoły wychodź zawsze po śniadaniu i z drugim śniadaniem!
A nie jedną 5 i 6 dostaniesz!
Pamiętaj o kaszach!
Abyś nie miał z brzucha beczki
- jedz chleb, a nie bułeczki!
Abyś do nauki i pracy
był zawsze gotowy,
musisz zjadać posiłek obiadowy!
Wtedy nie utyjesz, ale i nie schudniesz
to jest zapas sił na aktywne popołudnie.
Kolację zjadaj z wieczora, bo to odpowiednia pora,
a nie tuż przed snem!
Zawsze wiem - kiedy kolację zjem!
Uprawiamy sporty- letnie i zimowe,
bo chcemy być na choroby odporne oraz zawsze zdrowe!
Ruch bez ograniczeń,
zaś słodycze jemy z umiarem,
bo to jest dobrego odżywiania zamiarem!
Możesz wybierać: mleko, jogurty i sery
to podpora mocnych kości.
Jemy mięso, jaja i ryby bez ości,
Bo to zdrowe i daje nam moc !
Pijemy wodę mineralną i soki
bo każdy z nas - chce być zdrowy i wysoki!
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 08 2011 15:40:29
Już przez kolejny rok kontynuujemy akcję zbierania plastikowych nakrętek.
Dzięki tej akcji pomożemy dzieciom niepełnosprawnym potrzebującym bardzo drogiego sprzętu do rehabilitacji i poruszania się.
Gorąco zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej akcji i wrzucania plastikowych nakrętek do specjalnie oznakowanych pojemników znajdujących się w świetlicy szkolnej.
Samorządzik klas I-III.
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 30 2011 15:08:31
Nasza szkoła bierze udział w programie OWOCE W SZKOLE
Jedz owoce i warzywa, bo w nich siła jest prawdziwa!
Komisja Europejska uruchomiła nowy program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole”. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%).
W Polsce program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:
Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe i zdrowe.
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 30 2011 14:18:44
W tym dniu zadumy - odwiedzając groby naszych bliskich z modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy , pamietajmy również o tych, którzy odeszli samotnie.....
pamiętajmy w te dni , że są groby w oddali, na których nikt znicza nie zapali.....
....... To my zapalmy tam znicze ...........
Samorządzik klas I-III.
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 29 2011 19:28:46
Drodzy Nauczyciele !
Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia,
niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi,
lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.
Wszyscy nasi Kochani Nauczyciele,
dla swoich uczniów cierpliwości macie wiele.
Za naukę, za trud jaki jest wkładany,
przeogromny bukiet życzeń dzisiaj Wam składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe, z uczniowskich serc płynące,
jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.
Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości,
mało zmartwień i dużo radości.
Uczniów do nauki zawsze gotowych
oraz wielu sukcesów zawodowych!
Ze wszystkich uczniów zadowolenia
oraz wielu marzeń do spełnienia.
SAMORZĄDZIK KLAS I-III
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 11 2011 15:09:13
27 września 2011 rokuklasa III a z wychowawczynią Iwoną Pastuszak, klasa III b z wychowawczynią p. Małgorzatą Paluch i klasa III c - z wychowawczynią p. Renatą Szymańską były na wycieczce Szlakiem ginących zawodów. Odwiedziliśmy Bęczyn, Wojciechów i Witoszyn. W pracowni garncarskiej Zygfryda Gajewskiego obejrzeliśmy naczynia i garnki wyrabiane z gliny. Słuchaliśmy opowieści garncarza i każdy mógł spróbować jak wyrabiać glinę i lepić naczynia na kole garncarskim. W Kuźni w Wojciechowie oglądaliśmy wyroby kowalskie, słuchaliśmy opowieści kowala. Pan Roman Czerniec pokazał nam jak się kuje podkowy i podkuł jednego z niesfornych koni z naszej wycieczki. W zagrodzie pszczelarskiej w Witoszynie oglądaliśmy zwierzęta w przydomowym Minizoo dr Jana Gizy. Doktor opowiedział nam o pszczołach, preparatach jakie stosuje w Apiterapii. Każdy mógł spróbować miodu prosto z ula oraz kupić sobie pszczele pamiątki. Na zakończenie wycieczki były zabawy i przejażdżki po stawie. Wycieczka była bardzo udana.
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 03 2011 17:18:26
Dnia 29 września 2011 roku, w rocznicę Uroczystości posadzenia Dębu pamięci, dla uczczenia pamięci aspiranta policji Zygmunta Oleszyńskiego - uczniowie naszej szkoły zapalili znicze i złożyli kwiaty pod Dębem pamięci.
Siostry, Bracia – Rodacy, My - wszyscy Polacy, My - Pamiętamy!
W zbiorowej mogile, pod kłamstwem tyrana,
Naszego Narodu, nie zgojona rana.
W krzyżach i pamięci, grobowe milczenie,
Co woła do świata o ludzkie sumienie!
(Kazimierz Józef Węgrzyn)
Na przełomie kwietnia i maja mijają kolejne rocznice katyńskiego mordu,
popełnionego w 1940 roku, przez stalinowskich oprawców na polskich oficerach.
Tym kilkunastu tysiącom ofiar, zdradziecko zamordowanych strzałem w tył głowy
poświęcili wiersze – świadkowie tamtych czasów, między innymi – lwowianin Marian Hemar.
" Katyń"
Zgładzono sprawiedliwość,
Prawdę i wolność zgładzono
Zdradziecko w smoleńskim lesie
Pod obcej nocy osłoną...
Dziś jeno ptaki smutku
W lesie zawodzą żałośnie,
Jak gdyby pamiętały
O tej katyńskiej wiośnie.
Jakby wypatrywały
Wśród leśnego poszycia
Śladów jenieckiej śmierci,
Oznak byłego życia.
Czy spod dębowych liści
Albo sosnowych igiełek
Nie błyśnie szlif oficerski
Lub zardzewiały orzełek,
Strzęp zielonego munduru,
Kartka z notesu wydarta
Albo baretka spłowiała,
Pleśnią katyńską przeżarta.
I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy
I woła o sprawiedliwość
I prawdę po świecie niesie –
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonym w katyńskim lesie.
Pragnieniem naszym - oddać Wam chwałę
Ugiąć kolana, w tym miejscu krwawym.
W katyńskim lesie, szumią Wam brzozy
I odpoczynek wieczny - daj Boże!
Pamięć nie dała się zgładzić... I my pamiętamy o setkach zaolziańskich ofiar – lekarzy, policjantów i żołnierzy – zamordowanych zdradzieckim strzałem w czaszkę, na nieludzkiej ziemi w roku 1940... w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie, Twerze...
Dodane przez Nauczyciel dnia wrzenia 30 2011 16:25:23
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Nauczyciel 19 grudnia 2007 15:29:27 Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.