1 maja - Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku, corocznie 1 maja. W Polsce 1 maja ogłoszono świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.
Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto państwowe obchodzone od 2004, wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004.
2 maja 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
229 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Według prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 roku, oraz 11 listopada 1918 roku i 4 czerwca 1989 roku.
Konstytucja 3 Maja, będąca skutkiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Polsce po I rozbiorze (1772), pozostawiała w Polsce ustrój stanowy, wprowadzając jednak pewne zmiany. Zmniejszono wpływy polityczne magnaterii na zarząd kraju poprzez wykluczenie z sejmików szlachty nie posiadającej ziemi, będącej warstwą najbardziej podatną na wpływy i przekupstwo.
W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono cenzusem posiadania.
Czytaj więcej pod kreską....
Dodane przez Nauczyciel dnia maja 03 2025 18:20:17
29 kwietnia 2025 roku uczniowie klas I-III biorący udział w projekcie, byli na wycieczce edukacyjnej w Łodzi w ramach projektu "Edukacyjne fundamenty przyszłości". Poznaliśmy Łódź fabryczną i filmową, odwiedziliśmy Palmiarnię i łódzkie ZOO oraz odbyliśmy spacer Aleją Gwiazd, ulicą Piotrkowską, przy której oglądaliśmy postacie z bajek i pomniki sławnych ludzi mieszkających i tworzących w Łodzi oraz niektóre atrakcje łódzkich podwórek. Poznaliśmy historię pierwszych łódzkich manufaktur włókienniczych po Imperium Scheiblerów oraz obejrzeliśmy ich pałac, w którym obecnie znajduje się Muzeum Kinematografii. Chociaż daleka droga do Łodzi, to pogoda dopisała, więc wycieczka nam się udała.
Dodane przez Nauczyciel dnia maja 03 2025 18:19:10
24 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy III c, pod kierunkiem p. Anny Drewniak - Janczarek, podczas apelu o książce - zachęcali uczniów klas I-III do poznawania świata poprzez czytanie książek . Były wiersze i piosenki oraz zagadki, na które odpowiedzi znali wszyscy uczniowie czytający książki. Podczas apelu piękne czytanie zaprezentowali wyróżnieni w XIII Szkolnym Konkursie Logopedyczno ? Czytelniczym ?Posłuchaj jak pięknie czytam?- uczniowie: uczeń klasy II b - Igor Tymosiewicz i uczennica klasy III a Dominika Pietrzak.
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 26 2025 06:58:14
Światowy Dzień Ziemi obchodzony też jako Międzynarodowy Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Tegoroczne hasło Dnia Ziemi brzmi ''Przywróć naszą Ziemię''. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię
Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. I dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.
Międzynarodowy Dzień Ziemi – 12 kroków, które możesz podjąć już teraz
Areta Szpura, ekologiczna aktywistka i autorka książki „;Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” przekonuje, że rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek. Metoda #babysteps, czyli małych kroków zmieniających nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne, pozwoli nam w dłuższej perspektywie dostrzec obszary, które możemy zmienić. Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.
Co możesz zmienić już teraz?
Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
Segreguj śmieci ! Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
Kupuj do własnego pojemnika lub pudełka ! W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
Idź na zakupy z własną ekologiczna - bawełnianą torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod #zdrugiejszafy, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
Naprawiaj zamiast wyrzucać ! Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami ! Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo !
Ogranicz spożycie mięsa ! Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
Pij wodę z kranu ! Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
Szukaj wielorazowych zamienników. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny ! - (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
Uczniowie poznają drużynę w drodze do czystego środowiska - Bądź EKO i Ty, a zajdziesz daleko !
Inspektor Oskar Środowiskowy to sympatyczny i trochę zakręcony pracownik Inspekcji Ochrony Środowiska. Pod fartuchem laboratoryjnym, w którym pracuje na co dzień, ma kamizelkę Inspektora Ochrony Środowiska (IOŚ). Zawsze chętnie wyjaśnia sprawy związane z ochroną środowiska.
Piotrek (7 lat) - jest najmłodszy w grupie, z którą podróżuje, ale za to najlepiej zna się na komputerach. Cieszy się z każdej podróży.
Michał (9 lat ) -lubi jazdę na rowerze i wspinaczkę. W przyszłości tez chciałby zostać Inspektorem Ochrony Środowiska.
Kasia (12 lat )kocha zwierzęta i lubi piesze wycieczki. Jej pasją jest fotografia.
Dronek to mały, latający pomocnik Inspektora. Zawsze pomocny, bo lubi coś podać lub wskazać.
Giosiolot to specjalna, ekologiczna, latająca maszyna zasilana energią słoneczną, która służy jako patrol ochrony środowiska. Giosiolot wyposażony jest w różne przyrządy obserwacyjne i pomiarowe (teleskopy, czujniki, wysięgniki) oraz posiada nowoczesne komputery.
Inspektor Oskar Środowiskowy prezentuje dzieciom siedzibę GIOŚ oraz Giosiolot - nowoczesny statek do ochrony środowiska. Ruszają do akcji.
Inspektor Oskar Środowiskowy wraz z dziećmi zwalczają smog spowodowany przez Gang Śmieciuchów.
Nasz świat w naszych rękach ! - Dbaj o niego i podaruj go piękniejszym - następnym pokoleniom !
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 26 2025 06:56:25
Uczniowie klasy I a, z wizytą w Urzędzie pocztowym
Dnia 14 kwietnia 2025 roku - Uczniowie klasy I a - odbyli wycieczkę do pobliskiego Urzędu pocztowego, podczas której praktycznie poznali drogę listu, o której na lekcjach czytali. Podczas omawiania drogi listu od nadawcy do odbiorcy poznali pracę pocztowców - kto pracuje na poczcie? Dowiedzieli się - Jakie sprawy można załatwić w urzędzie pocztowym? Na czym polega praca listonosza - segregowanie listów oraz doręczanie listów, przesyłek pocztowych, paczek, awiza, itp. Naczelnik poczty pokazał i opowiedział w jaki sposób są sortowane listy i w jaki sposób docierają do adresatów. Uczniowie otrzymali upominki, za które serdecznie dziękujemy Panu Naczelnikowi. A, że wiosenna pogoda dopisała, w drodze powrotnej bawiliśmy się na Gminnym Placu Zabaw.
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 14 2025 19:36:41
Przerwa świąteczna trwa odczwartku (17.04.2025) - do wtorku (22.04.2025) - do szkoły wracamy w środę 23 kwietnia 2025 roku.
Na ten świąteczny czas ...
Z okazji Świąt Wielkanocnych - Uczniowie klas I-III, życzą Wszystkim Nauczycielom, Dyrekcji, Osłudze szkoły, Uczniom i ich Rodzicom oraz wszystkim Przyjaciołom naszej szkoły - dużo zdrowia, wiary i nadziei. Niech ten świąteczny czas - będzie wypełniony - spokojem i radością, które pozwolą z ufnością patrzeć w przyszłość !
Niech Wam Mili – Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie będzie wiosennie, słonecznie, świątecznie!
Niech cieszą Wasze oczy, kolorowe pisanki i wielkanocne baranki.
Niech się w śmigus – dyngus, woda na Was leje, a wielkanocny Zając -przyniesie radość i nadzieję.
W Święta życzymy Wam - kolorowych jajeczek, wełnianych owieczek, kicających króliczków,
dużo jedzenia w koszyczku i mokrych ubranek, w poniedziałkowy poranek!
Uczniowie klas I-III.
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 02 2025 15:10:05
2 kwietnia 2025 roku obchodzimy 20 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.
2 kwietnia 2005 roku to szczególna data dla wszystkich Polaków.
W tym dniu, o godzinie 21.37 - "odszedł do Domu Ojca "- nasz wybitny Rodak i wspaniały Człowiek, Papież Jan Paweł II. Dziś przypada 20. rocznica śmierci Jana Pawła II - Każda rocznica jego śmierci to okazja do wspólnej modlitwy i pamięci o słowach, które Papież Polak zostawił nam w ciągu 27 lat swojego pontyfikatu. Choć minęło dwadzieścia lat wciąż odczuwamy pustkę po Jego odejściu.
Pamiętamy i przypominamy ważne dla nas młodych słowa Ojca Świętego: "Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali."Chcemy, by nauka Papieża dawała nam wzór i kierunek działań, była drogowskazem w życiu. Tak trudno od siebie wymagać, nie iść na skróty i łatwiznę życia. Wiemy jednak, aby zasłużyć na miano człowieka należy kształtować swój charakter, dostrzegać drugiego człowieka, wyrażać szacunek do siebie i innych.
„Nie lękajcie się”, jeszcze do tej pory dźwięczą w naszych uszach z jakże wielką siłą, wypowiedziane kiedyś słowa Papieża.
Nie lękajmy się trudów w życiu codziennym, w domu i w pracy. Miejmy odwagę i siłę na dobre ich rozwiązywanie.
Kierujmy się miłością, zrozumieniem i mądrością.
Jan Paweł II mówił jak ŻYĆ, nauczył jak KOCHAĆ, pokazał jak UMIERAĆ.
Aby uczcić pamięć wielkiego Polaka - zanućmy Jego ulubioną pieśń"Barkę"
„Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
By łowić serca
Słów Bożych prawdą.
O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.
Jestem ubogim człowiekiem,
Moim skarbem są ręce gotowe
Do pracy z Tobą
I czyste serce.
Ty, potrzebujesz mych dłoni,
Mego serca młodego zapałem
Mych kropli potu
I samotności.
Dziś wypłyniemy już razem
Łowić serca na morzach dusz ludzkich
Twej prawdy siecią
I słowem życia.”
Jan Paweł II - zawsze będzie w pamięci nas wszystkich.
Uczniowie klas I-III.
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 02 2025 15:03:33
25 marca 2025 roku włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Gofra
25 marca - uczniowie klasy I a, dzięki swoim mamom, świętowali Dzień Gofra. Poznali historię gofra oraz przepis na pyszne gofry. A potem wspólnie z rodzicami upiekli pyszne gofry, których zapach roznosił się po całej szkole. Każdy miał do dyspozycji dżemy, czekoladę, sosy, posypki. Udekorowane przez uczniów gofry bardzo wszystkim smakowały, a był to naprawdę dzień smaczny i wspaniały. Tak "pyszny dzień" trzeba będzie kiedyś powtórzyć ! Dziękujemy bardzo ! - mamomp. Andżelice Figiel, p. Marcie Mikos oraz p. Izabeli Paluch za możliwość włączenia się w obchody Dnia Gofra i przyrządzenie przepysznych gofrów.
Choć same gofry znane były już w średniowieczu, to mimo upływu setek lat, nadal trudno się im oprzeć... Święto to wywodzi się ze Skandynawii, gdzie mieszkańcy tego regionu uwielbiają te słodkości do dziś. Następnie pojawiły się w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Pierwsza maszyna do robienia gofrów powstała w 1869 roku, w Nowym Jorku. Słowo gofr pojawiło się w języku francuskim po raz pierwszy w XII wieku. Samo określenie - gofra - pochodzi od holenderskiego słowa - wafel, które odnosiło się do wzoru plastra miodu, który można było znaleźć na gofrach.
Dodane przez Nauczyciel dnia marca 29 2025 19:21:32
22 marca - włączamy się w obchody Światowego Dnia Wody
Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day)) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Woda jest niezbędna do utrzymania życia i musi być czysta i dostępna w zadowalającej ilości dla wszystkich konsumentów - ludzi, zwierząt i roślin. Dlatego wszyscy musimy o nią dbać !
24 marca 2025 roku - Uczniowie klasy I a - czytali wiersz wiersz Marcina Brykczyńskiego „Oszczędzaj energię”, układali rymowanki na temat oszczędzania wody oraz opowiadali o kropelce wody - jak należy o nią dbać?
Była też kropelkowa matematyka -przeliczanie kropelek wody, porządkowanie liczb, porównywanie ilości kropel oraz dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 18.
“Oszczędzajmy wodę i energię”
Sprawa wciąż niepokój budzi - Skąd wodę i energię brać dla ludzi?
Jak z nią mądrze się obchodzić, żeby sobie nie zaszkodzić?
Więc gdy świat się nad tym biedzi, poszukajmy odpowiedzi:
Gazu, węgla mądrze użyj by starczyło ich na dłużej !
Sprawdź którędy z Twego domu, ciepło znika po kryjomu?
Zamiast działać na swą szkodę - szanuj zawsze prąd i wodę.
Okno zamknij bo niezbyt tanie jest niestety ogrzewanie.
Kiedy woda cieknie z kranu, nad tą stratą się zastanów.
Krótki prysznic biorąc śmiało, wannę wody oszczędź całą!
Lej mniej wody do czajnika, bo oszczędność stąd wynika.
Pustej izbie mrok nie szkodzi, więc gaś światło gdy wychodzisz!
Oto w skrócie porad kilka, by je poznać starczy chwilka.
Tutaj autor wiersza żegna się z Wami.
Może coś dodacie sami?
Oszczędzaj wodę przyjacielu, bo brak wody w krajach wielu!
Woda to życie - więc ją szanuj należycie!
Wodę oszczędzaj przy zmywaniu, praniu i myciu bo ona służy życiu !
Kap, kap, z kranu kapie woda, więc trzeba go dokręcić, bo pieniędzy szkoda.
Wszyscy o ekologię dbamy - gdy wodę zakręcamy !
Kapie deszczyk - kap, kap, kap, ty tę wodę całą złap!
Bo ta woda z nieba płynie - podlejemy nasz ogródek, a w nim dynie!
Kto kropli wody nie szanuje ten życie innych marnuje,
a kto jej nie zanieczyszcza i czystą wodę pije ten długo żyje !
Korzystajmy z wody dla własnej urody !
Kto wodę pije - ten zdrowo i długo żyje.
Dzisiaj wodę oszczędzamy, długie lata z niej korzystamy !
Chcesz być zdrowy i młody , nigdy nie stroń od wody !
Dodane przez Nauczyciel dnia marca 29 2025 19:19:54
18 marca 1945 rokukapral Franciszek Niewidziajło dokonał symbolicznych zaślubin z Bałtykiem. Polskie morze znów do nas powróciło. Akt ten zakończył walki o Wał Pomorski i Kołobrzeg.7 Pułk Piechoty,którego reprezentantem był Franciszek Niewidziajło, wkrótce,rozkazem dowódcy Wojska Polskiego, otrzymał nazwę Kołobrzeski. Po zdobyciu Kołobrzegu bohaterscy żołnierze Pułku wzięli udział w natarciu na główny pas obrony Niemiec hitlerowskich i dołączyli do grona zwycięzców II Wojny Światowej.
23 października 1966 roku nasza szkoła przyjęła imię Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.
W 80 rocznicę wyzwolenia Kołobrzegu świętowaliśmy - apelem dla w klas I-III, podczas, którego Uczniowie klasy III a, pod kierunkiem p. Anny Dymitrak - zaśpiewali piękną Pieśń o pokoju. Uroczystość Święta szkoły - uświetniły występy zespołu Festa.
Podczas apelu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów plastycznych dla uczniów klas I-III, na Projekt maskotki szkolnej zwyciężyła praca
Natana Stelmacha z kl. II b.
Spośród proponowanych imion maskotki wybrano nazwę Piechotek, którą wymyśliły niezależnie od siebie trzy uczennice:
Anna Dudkowska kl. III a,
Matylda Wyroślak kl. I b,
Paula Chudzik kl. II a.
oraz Mali artyści o Patronie, w którym z klas I zdobyły prace:
Aleksander Bakoń kl. I a - nagroda główna
Kaja Figiel kl. I a - wyróżnienie
Antonina Barwiak kl. I a - wyróżnienie
z klas II:
Maja Wiertel kl. II b- nagroda główna
Wiktoria Bazyl kl. III c - wyróżnienie
Anna Dudkowska kl. III a - wyróżnienie
z klas III:
Dawid Waśniowski kl. III a - nagroda główna
Wiktoria Bazyl kl. III c - wyróżnienie
Anna Dudkowska kl. III a - wyróżnienie
Dziękujemy Radzie Rodziców za słodki upominek - Uczniowie klas I-III.
Dodane przez Nauczyciel dnia marca 23 2025 10:53:48
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Nauczyciel 19 grudnia 2007 15:29:27 Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.