Zakładka klas I-III w Niedrzwicy Dużej
Strona Główna · Artykuły · Download · Forum · Linki · Kategorie Newsów Kwietnia 26 2025 05:08:47
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 545
Najnowszy Użytkownik: Gosia
kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Imieniny
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14 listopada 2024 roku - w dniu Światowego Dnia Cukrzycy, którego hasłem przewodnim jest "Cukrzyca - Edukacja chroni nasze jutro".
Uczniowie klasy I a, w geście solidarności z chorującymi na cukrzycę, ubrani na niebiesko do akcji się włączyli i wiedzę na temat tej choroby zgłębili. Dowiedzieli się, że cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Dowiedzieli się, że trzeba nauczyć się z nią żyć i w jaki sposób można powstrzymywać jej rozwój.
Uczniowie oglądali sprzęty i urządzenia ułatwiające prawidłowe funkcjonowanie chorującym na cukrzycę. Wypełniali karty pracy związane z tą chorobą. Poznali jak ważne są: sen i odpoczynek, wysiłek fizyczny, zdrowe odżywianie, badania oraz pomoc i wsparcie innych osób.
Dziękujemy p. Marcie za przygotowaną prezentację na temat Cukrzycy, jej objawów oraz pokaz sprzętu i urządzeń potrzebnych do dobrego funkcjonowania w życiu codziennym. Dziękujemy - Uczniowie klasy I a, z wychowawczynią Iwoną Pastuszak.




11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości


Uczniowie klas I-III włączyli się do akcji Szkoła do hymnu - inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży . W piątek 8.11.2024r. przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 każda z klas włączyła się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległościi i wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu.



Uczniowie klasy I a, pod kierunkiem p. Iwony Pastuszak przed Narodowym Świętem Niepodległości oglądali bajkę edukacyjną "Karolek i Narodowe Święto Niepodległości", rozwiązywali Quiz wiedzy, odkodowali zakodowane symbole narodowe, układali puzzle związane ze świętem 11 listopada, przygotowali biało-czerwone kotyliony i odśpiewali 4 zwrotki hymnu w akcji Szkoła do hymnu.





Z dziejów narodu polskiego ......













10 listopada - Święto kolczastego, sympatycznego drapieżnika czyli Dzień Jeża


Jeże znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te - kolczaste kulki - czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.
Te sympatyczne zwierzaki, tak naprawdę prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami - żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jeż jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków.
Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zachęcajmy więc jeże do zamieszkania w naszym ogrodzie i dbajmy o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela.


Lato jest porą, kiedy jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Drapieżniki te chętnie zjadają :owady, dżdżownice, a nawet jaszczurki, węże (są do pewnego stopnia odporne na jad żmij), niewielkie gryzonie czy jaja ptaków. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 3 km. Gdy temperatura otoczenia spada do ok. 10 stopni C elsjusza - jeże zaczynają odczuwać senność, która związana jest ze spowolnieniem funkcji życiowych, m.in. szybkości pracy serca, przemiany materii i oddech. Wtedy poszukują odpowiedniego miejsca do przezimowania. Chętnie wybierają sterty liści, gałęzi i nory innych zwierząt. W czasie snu zimowego liczba uderzeń serca spada ze 180 do 20 na minutę. Jeże śpią zwinięte w kulkę, łapki i pyszczek mają wtulone w brzuch.
Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?
- warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty roślin,
- pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny),
- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy,
- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego,
W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodni (Erinaceus concolor) i europejski (Erinaceus europaeus). Długość ich ciała sięga do 30 cm, a waga waha się w zależności od pory roku. Przed hibernacją może to być nawet 2 kg, a po przezimowaniu spaść o ponad połowę.






6 listopada 2024 roku - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek


W dniu 6 listopada 2024 roku - z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek - starsi uczniowie z klasy VI a, przebrani za postacie bajek czytali bajki swoim młodszym kolegom - z klas I -III. Uczniowie z klas I-III malowali przygody bajkowych bohaterów oraz lepili z plasteliny ich figurki. Był to bardzo miły upominek od starszych kolegów naszej szkoły. Dziękujemy ! - naszym starszym kolegom, pod kierunkiem p. Doroty Rusek oraz p. Magdaleny Kosidło

Uczniowie z klasy VI a przygotowali niespodziankę dla młodszych koleżanek i kolegów z klas I-III. Używając swojej kreatywności przebrali się za wybraną postać z bajki. Następnie odwiedzili wyznaczoną klasę i przeczytali im wybraną bajkę.
Dla wszystkich była to wspaniała podróż do świata dzieciństwa.




Klasa V a zorganizowała klasom I-III Dzień Miłośników Pluszaków
W poniedziałek 28 października obchodziliśmy Dzień Miłośników Pluszaków. Z tej okazji uczniowie klas I-V mogli przynieść swoje ulubione maskotki. W całej szkole zrobiło się przytulnie i kolorowo. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w obchody akcji.


Listopadowe święta - odwiedzamy lokalne Miejsca Pamięci



Kwitną zniczami - ciemne chodniki. Jesienne kwiaty, błędne ogniki,

palą się znicze ....

Dziesiątki, setki, tysiące zniczy. Nikt ich nie zliczy.

Od żywej ziemi, od ciepłej ziemi, dla tych, co w ogniu, dla niej płonęli,

tych co zginęli w mroku i dymie i nie wiesz nawet, jak im na imię.

Palą się znicze.

Przychodzą ludzie, schylają głowy.

Wśród żółtych liści listopadowych

palą się znicze ...




W tym dniu zadumy - odwiedzając groby naszych bliskich z modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy , pamietajmy również o tych, którzy odeszli samotnie.....
pamiętajmy w te dni , że są groby w oddali, na których nikt znicza nie zapali.....
....... To my zapalmy tam znicze ...........
Samorządzik klas I-III.





ŚPIESZMY SIĘ.........

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą..............

/Ks. Jan Twardowski/



BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI SZKOŁA PAMIĘTA
Szkoła pamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności, dlatego też uczniowie klas I-III odwiedzali Miejsca Pamięci znajdujące sie w naszej miejscowości - Pomnik Bohaterom 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, Dęby Pamięci przed szkołą, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci oraz Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Dużej z I wojny światowej oraz Pomnik Niepodległości usytuowany opodal dworca kolejowego przy linii Lublin - Rozwadów. Uczniowie porządkowali groby, składali kwiaty i zapalali znicze.


Uczniowie klas I pamiętają i lokalne Miejsca Pamięci odwiedzają !


Wizyta uczniów klas I w OSP Niedrzwica Duża
Uczniowie klasy I a, z wychowawczynią p. Iwoną Pastuszak, klasy I b, z wychowawczynią p.Jadwigą Kowalską oraz klasy I c, z wychowawczynią p. Dorotą Rusek odbyli spacer do pobliskiej straży pożarnej, w której uczniowie klas I obejrzeli budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, pojazdy pożarnicze oraz ich wyposażenie. Pan Michał Wyroślak oprowadził uczniów i pokazał wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęty służące ratowaniu mienia oraz wsiąść do wozu strażackiego. Dziękujemy panu Michałowi, który opowiedział o pracy strażaka, o uczestnictwie w akcjach ratowniczych, zabezpieczających, a także przy likwidacji zagrożeń związanych z wypadkami, katastrofami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami.


Bierzemy udział w EU Code WEEk 2024


Uczniowie klas I a , pod kierunkiem p. Iwony Pastuszak, włączyli się w obchody EU Code Week 2024 - w ramach Ogónoeuropejskiej akcji CODE WEEK 2024 poznają, że kodowanie i programowanie to jedne z najważniejszych kompetencji, które otwierają przed uczniami nowe możliwości. Wprowadzane elementy kodowania i programowania do zajęć dydaktyczno-wychowawczych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w edukacji pozwala uczniom uczyć się poprzez zabawę. Uczniowie klasy I a - poznają Ozoboty, Geniboty, Photona i Skriboty, dla których programują zadania za pomocą kart, tabletów i instrukcji słownych. Pracują zarówno na matach wirtualnych, jak i rozłożonych w sali. Ćwiczą działania matematyczne i ustawiają kubeczkowe wieże. Uzupełniali karty pracy z łamigłówkami i zadaniami dotyczącymi kodowania. Była Kubeczkowa matematyka, Ozoboty, Geniboty, Photon, SkriBoty w akcji. Tworzenie kodów i zadań on-line i off line na macie do kodowania. Oprócz rozwijania spostrzegawczości i logicznego myślenia, utrwalają także treści matematyczne i przyrodnicze dostosowane do poziomu klas I-III. Uczniowie klasy I a podczas tygodnia kodowania w ramach edukacji informatycznej programowali zadania i wyzwania w Akademii Uczymy Dzieci Programować oraz na stronie www.code.org, a przy tym świetnie się bawili.




18 października - Światowy Dzień Owoców i Warzyw!
18 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw!. Celem tej międzynarodowej inicjatywy jest budowanie świadomości nt. roli spożywania tych produktów oraz przypomnienie, że owoce i warzywa są nie tylko bogate w witaminy i minerały, lecz także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób.

Owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków, dżemów, sałatek, itp. Warzywa i owoce, obok aktywności fizycznej, zajmują najważniejsze miejsce w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Stanowiąc podstawę zbilansowanej codziennej diety, kompleksowo wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 18 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw - jednak, aby zachować zdrowie i witalność powinniśmy świętować tak codziennie - zjadając zarówno owoce jak i warzywa !


Warzywa, owoce, a także ich przetwory, takie jak soki, powinny być w naszej diecie obecne każdego dnia. Przynoszą korzyści nie tylko dla zdrowia, ale ich uprawa zapewnia miejsca pracy milionom rolników na całym świecie, a ich rodzinom utrzymanie. Te dwa przekazy zostały wpisane w aktualną politykę ONZ, która ogłosiła każdy rok Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Przez najbliższe 12 miesięcy Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) będzie zachęcać władze państw do prowadzenia edukacji nt. diety uwzględniającej warzywa i owoce. Rok Owoców i Warzyw stanie się też pretekstem do poruszenia innych ważnych tematów: zrównoważonej produkcji w rolnictwie, ograniczania strat i marnotrawstwa jedzenia - dlatego tez rozmowy na ten temat towarzyszą nam już od najmłodszych lat szkoły podstawowej. Zachęcamy wszystkich do spożywania codziennie jak największej ilości owoców i warzyw !



Jedz owoce i warzywa, bo w nich siła jest prawdziwa!

Uczniowie klasy I a, pod kierunkiem p. Iwony Pastuszak, klasy I b, pod kierunkiem p. Jadwigi Kowalskiej oraz klasy I c, pod kierunkiem p. Doroty Rusek, z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw - rozmawiali na wpływu owoców i warzyw na nasz organizm, bo regularne spożywanie owoców i warzyw to, obok aktywności fizycznej, podstawowe zalecenie ekspertów dotyczące zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Uczniowie nazywali części jadalne roślin i poznawali ich wartości odżywcze. Rozpoznawali dotykiem, węchem i smakiem owoce i warzywa. Przygotowywali i spożywali owoce oraz warzywa na surowo, jak również przetworzone. Były między innymi przepyszne, zapiekane jabłka z cynamonem, za których upieczenie dziękujemy Paniom ze szkolnej kuchni oraz p. Basi i p. Edycie za pomoc przy ich dostarczeniu uczniom klas I. Było bardzo smacznie i kolorowo, a przede wszystkim bardzo zdrowo !


" Trzymaj formę " - dobre rady od starszych koleżanek i kolegów dla uczniów klas I-III
" Trzymaj formę " to spektakl słowno - muzyczny, w którym uczniowie klas VI a i VI c oraz VIII a i VIII b, pod kierunkiem p. Katarzyny Bartnik, wierszem i piosenką przedstawili uczniom klas I -III dobre rady, jak być zdrowym i trzymać dobrą formę. Owoce i warzywa zachęcały uczniów klas I-III, do ich spożywania i o swoje zdrowie dbania. Pod koniec spektaklu uczniowie klas I-III zostali obdarowani bananami. Dziękujemy starszym kolegom - Maćkowi Pietrasiowi, Sebastianowi Karasińskiemu oraz Frankowi Bednarczykowi - za obsługę nagłośnienia. Było wesoło, smacznie i zdrowo oraz bardzo kolorowo !


10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych.



Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie.

Mając to na uwadze, w piątek 10 października 2024 roku - uczniowie klasy I a przynieśli do szkoły różnego rodzaju gry planszowe, każdy zaprezentował swoją grę i zagrał w nią z kolegami i koleżankami w klasie.

Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy liczenie. A co najważniejsze - spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi.

Dlatego 10 października 2024 roku zapraszamy Wszystkich ! - do świętowania, edukowania i przede wszystkim grania w gry planszowe!



Strona 4 z 139 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Licznik do wakacji
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Nauczyciel
19 grudnia 2007 15:29:27
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.
Copyright © 2006
Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-20051403865 Unikalnych wizyt Asymetric Green Theme by: Divine JazOOn