Nasza szkoła bierze udział w akcji ADOPCJA SERCA, której celem jest pomoc w edukacji dziewczynki z Kongo - Munguiko Justine, dzięki naszej pomocy dziewczynka będzie mogła uczęszczać do szkoły i zdobywać wykształcenie.
Jesteśmy placówką uczestniczącą w programie “adopcja serca” w Afryce i krajach III świata, gdzie dzieci czekają na tzw. adopcję, czyli wsparcie, niezbędne aby mogły choć raz dziennie zjeść wartościowy posiłek i zdobyć wykształcenie. I Ty możesz wesprzeć akcję i przekazać symboliczną złotówkę na rzecz dziewczynki z Kongo.
Adopcja ucznia to pomoc ubogiemu dziecku w zdobyciu podstawowego wykształcenia.
Często zakup mundurka, książek, zeszytów i przyborów szkolnych jest dla rodziców barierą nie do przeskoczenia. W wielu szkołach wymagana jest także opłata czesnego. Dzieci w krajach skrajnie ubogich marzą o nauce, jakby instynktownie przeczuwały, że edukacja to jedyna droga do poprawy ich bytu. Dlatego pomóżmy dziewczynce zdobyć wykształcenie, ta symboliczna złotówka - to jest dar nie do przecenienia jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi.
Co to jest „adopcja serca”
Adopcja serca jest to forma pomocy ubogim dzieciom z krajów III świata. Z reguły polega ona na wsparciu finansowym konkretnego dziecka, którego celem jest umożliwienie dziecku edukacji. Program „adopcja serca” (adopcja na odległość) obejmuje także zdolną młodzież i również wiąże się z pomocą w zdobyciu wykształcenia lub nauką konkretnego zawodu. Między ofiarodawcą a podopiecznym tworzy się niepowtarzalna więź, często pomagający otrzymuje zdjęcie swojego podopiecznego a nawet listy.
Taką formą pomocy zawsze objęte są dzieci w ciężkiej sytuacji życiowej a nad wydatkami związanymi z edukacją, zdrowiem, wyżywieniem czuwają na miejscu misjonarze, wolontariusze, składając coroczny raport.
Podjęcie się „adopcji serca” musi być odpowiedzialna decyzją, która wiąże się z odpowiedzialnością za losy konkretnego dziecka, które wie że ma opiekuna i dzięki niemu ma co jeść i może chodzić do szkoły.
Dlatego ZAWSZE należy poinformować placówkę odpowiedzialną za dziecko, jeżeli ofiarodawca nie jest w stanie kontynuować „adopcji serca”.
Czytaj więcej pod kreską
Dodane przez Nauczyciel dnia maja 13 2013 11:52:37
Może spełnią się piłkarskie marzenia naszych uczniów z klas II i III . Młodzi piłkarze z pewnością marzą o wielkiej karierze, grze w Reprezentacji Polski oraz meczach na największych europejskich stadionach i teraz w klasach II i III zaczynają swoją przygodę z piłką.
W tym roku nagrodą główną jest wyjazd na mecz Anglia-Polska na Wembley.
Powodzenia !
1 maja 2013 roku o godzinie 9.00 na boisku ORLIK - odbyły się Międzyszkolne Rozgrywki o Puchar TYMBARKU'2013 dla uczniów klas II i III ze Szkół Podstawowych z terenu naszej Gminy.
I miejsce w kategorii dziewczątzdobyła Drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej, prowadzona przez p. Jacka Słotwińskiego
I miejsce w kategorii chłopców zdobyłaDrużyna eM - Vi - Pi I, prowadzona przez p. Roberta Bieleckiego
IImiejsce zajęła Drużyna eM - Vi - Pi II , prowadzona przez p. Roberta Bieleckiego
III miejsce zajęła - Drużyna ARSENAŁ ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej, prowadzona przezp. Jacka Słotwińskiego
Królem strzelców został Sebastian Zygo - uczeń klasy III a, który strzelił najwięcej goli w rozegranych meczach.
Dni 1 - 3 maja 2013 roku są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
W poniedziałek 29 - 30 kwietnia 2013 roku idziemy do szkoły.
1 maja - Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
1 maja - Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce 1 maja ogłoszono świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.
Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto państwowe obchodzone od 2004, wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004.
2 maja 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
221 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Według prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 roku, oraz 11 listopada 1918 roku i 4 czerwca 1989 roku.
Konstytucja 3 Maja, będąca skutkiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Polsce po I rozbiorze (1772), pozostawiała w Polsce ustrój stanowy, wprowadzając jednak pewne zmiany. Zmniejszono wpływy polityczne magnaterii na zarząd kraju poprzez wykluczenie z sejmików szlachty nie posiadającej ziemi, będącej warstwą najbardziej podatną na wpływy i przekupstwo.
W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono cenzusem posiadania.
Czytaj więcej pod kreską....
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 26 2013 18:00:09
. Dnia 26 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny.W konkursie wzięło udział 22 uczniów klas II-III. Konkurs polegał na pisaniu tekstu ze słuchu. Komisja oceniała prace zgodnie z przyjętymi kryteriami. Za każdy błąd ortograficzny I - stopnia przyznawano 1punkt, a za błąd ortograficzny II-stopnia -0,5 punktu.
Uczniowie z najmniejszą ilością punktów (najmniej błędów) reprezentować będą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym.
Uczniowie, którzy uzyskali najmniejszą liczbę punktów, a tym samym, popełnili najmniej błędów :
Aleksandra Pietrzak
Aleksandra Sochan
Ewelina Staszczak
Będą reprezentować szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym w dniu 14 maja 2013 roku
Konkurs przygotowały wychowawczynie klas III - p. Anna Drewniak - Janczarek, p. Agnieszka Rudzka, p. Grażyna Antoń.
w Konkursie udział wzięli uczniowie:
- z klasy IIIa
Aleksandra Sochan
Aleksandra Pietrzak
Ewelina Staszczak
Wiktoria Hawrył
- z klasy III b
Tomasz Porębiak
Franciszek Janczarek
Patrycja Baum
Patrycja Wójtowicz
Kornelia Szadura
Szkolny konkurs logopedyczno - czytelniczy dla klas II
Dnia 25 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs logopedyczno – czytelniczy dla klas II pod hasłem „Posłuchaj, jak pięknie czytam”, przygotowany przez p. Teresę Pyc - nauczyciela logopedę i p. Krystynę Grudę - nauczyciela bibliotekarza.
Zwycięzcy Konkursu to:
I miejsce zajęła Zuzanna Kowalczyk z klasy II b - wychowawca p. Barbara Niezgoda. Uczennica otrzymała Dyplom i nagrodę. Swoje umiejętności czytelnicze zaprezentuje uczniom klas I-III podczas apelu o książce, już w maju.
II miejsce - Dawid Ponieważ oraz Dominika Sarnecka z klasy II c - wychowawca p. Anna Wójcik
III miejsce - Marcin Wójcik i Edyta Smolak z klasy II a - wychowawca p. Bożena Rejniak
oraz Aleksandra Paniak z klasy II b - wychowawca p. Barbara Niezgoda
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali Dyplomy.
Brawo ! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 25 2013 17:37:40
Drodzy Rodzice !
W ramach akcji Twoja Szkoła organizowanej przez fundację ROSA oraz firmę LIBRUS, pragniemy Państwa zachęcić do przekazania 1% podatku na szkoły. Zgromadzone środki zostaną między innymi spożytkowane na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, jakże niezbędnego do zagwarantowania dzieciom edukacji na najwyższym poziomie.
Wspierając naszą szkołę, nie uszczuplicie swojego budżetu, a państwa dzieci będą korzystać z nowszego sprzętu i oprogramowania, które oferuje Wydawnictwo LIBRUS w ramach organizowanej przez fundację ROSA akcji – TWOJA SZKOŁA.
Każda szkoła oznaczona jest specjalnym identyfikatorem ( 127813), dzięki czemu możliwe jest przekazanie darowizny konkretnej placówce szkolnej, w szczególności tej w której uczą się Państwa dzieci.
Informacje o akcji Twoja Szkoła oraz sposobie wypełniania deklaracji można znaleźć pod adresem: http://librus.pl/rosa/ oraz na stronie fundacji http://www.fundacjarosa.pl/1_procent_podatku.html
Wpisujemy nazwę OPP FUNDACJA ROSA numer KRS 0000207472 , kwotę jaką przekazujemy naszej szkole i numer identyfikacyjny naszej szkoły 127813 Prosimy uzupełnić formularz PIT według poniższego wzoru:
Identyfikator naszej szkoły to: 127813 Szkoła Podstawowa w Niedrzwicy Dużej
ul. Lubelska 21 a
Z góry dziękujemy za każdą darowiznę.
Samorządzik klas I-III
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 23 2013 16:01:35
Zajęcia zespołu FESTA odbywać się będą w poniedziałki i czwartki, godziny zgodne z dotychczasowym grafikiem, gdy będą zmiany, zostaną wywieszone na tablicy ogłoszeń i zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
Zajęcia zespołu Festa - będzie prowadziła p. Karolina Madejczyk - wychowanka i członkini Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im.W. Kaniorowej.
W związku ze zmianą instruktora od 1 kwietnia 2013 roku - zajęcia zespołu odbywają się aktualnie w poniedziałki i czwartki. Poniedziałek
15.45 - 17.00 grupa najmłodsza B
17.00 - 18.00 grupa młodsza A
18.00 - 18.45 grupa starsza
18.45 - 19.30 pary towarzyskie
Czwartek
16.45 - 17.30 grupa B
17.30 - 18.30 grupa A
18.30 - 19.15 grupa starsza
19.15 - 19.45 pary towarzyskie
Pani Karolinie życzymy wytrwałości i sukcesów w pracy.
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 09 2013 09:20:23
KATYŃ - Siostry, Bracia – Rodacy, My - wszyscy Polacy, My - Pamiętamy!
W zbiorowej mogile, pod kłamstwem tyrana,
Naszego Narodu, nie zgojona rana.
W krzyżach i pamięci, grobowe milczenie,
Co woła do świata o ludzkie sumienie!
(Kazimierz Józef Węgrzyn)
Na przełomie kwietnia i maja mijają kolejne rocznice katyńskiego mordu,
popełnionego w 1940 roku, przez stalinowskich oprawców na polskich oficerach.
Tym kilkunastu tysiącom ofiar, zdradziecko zamordowanych strzałem w tył głowy
poświęcili wiersze – świadkowie tamtych czasów, między innymi – lwowianin Marian Hemar.
" Katyń"
Zgładzono sprawiedliwość,
Prawdę i wolność zgładzono
Zdradziecko w smoleńskim lesie
Pod obcej nocy osłoną...
Dziś jeno ptaki smutku
W lesie zawodzą żałośnie,
Jak gdyby pamiętały
O tej katyńskiej wiośnie.
Jakby wypatrywały
Wśród leśnego poszycia
Śladów jenieckiej śmierci,
Oznak byłego życia.
Czy spod dębowych liści
Albo sosnowych igiełek
Nie błyśnie szlif oficerski
Lub zardzewiały orzełek,
Strzęp zielonego munduru,
Kartka z notesu wydarta
Albo baretka spłowiała,
Pleśnią katyńską przeżarta.
I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy
I woła o sprawiedliwość
I prawdę po świecie niesie –
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonym w katyńskim lesie.
Pragnieniem naszym - oddać Wam chwałę
Ugiąć kolana, w tym miejscu krwawym.
W katyńskim lesie, szumią Wam brzozy
I odpoczynek wieczny - daj Boże!
Pamięć nie dała się zgładzić... I my pamiętamy o setkach zaolziańskich ofiar – lekarzy, policjantów i żołnierzy – zamordowanych zdradzieckim strzałem w czaszkę, na nieludzkiej ziemi w roku 1940... w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie, Twerze...
Rodacy, My - wszyscy Polacy, My - Pamiętamy!
Samorzadzik klas I-III
Czytaj więcej... Pamięci TYCH, którzy zginęli....
Dodane przez Nauczyciel dnia kwietnia 08 2013 17:01:11
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Nauczyciel 19 grudnia 2007 15:29:27 Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.