W dniach 6.12.2022 do 22.12.2022 trwa zbiórka koców oraz ręczników na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Gorąco prosimy - jeśli masz kocyk, z którego już wyrosłeś lub ręcznik, którego już nie używasz - przynieś do szkoły, a wesprzesz zziębnięte psy i koty ze schroniska!
Na pewno każdy z nas ma jakieś kocyki, czy ręczniki, które są niepotrzebne a zwierzętom bardzo się przydadzą, szczególnie w okresie zimowym.
Koce i ręczniki prosimy przynosić w workach lub reklamówkach do pani K. Bartnik i pani. D. Rusek.
Dodane przez Nauczyciel dnia grudnia 13 2022 10:55:17
6 grudnia jak dobrze wiecie - Święty Mikołaj chodzi po świecie.
I co roku dźwiga swój worek niezmordowanie. Czy każdy niebawem prezent dostanie?
Czy byliście grzeczni i czy 6 grudnia 2022 roku - odwiedzi Was Święty Mikołaj ?
Czy przyjdzie do każdego z workiem prezentów?
MIKOŁAJKI - Skąd się wziął mikołajkowy zwyczaj?
6 grudnia to dzień obdarowywania innych, szczególnie najmłodszych, prezentami. Ten piękny zwyczaj wiąże się z postacią św. Mikołaja, który żył naprawdę. Urodził się około 270 roku w mieście Patara w Azji Mniejszej jako jedyne dziecko starszych już, bardzo bogatych rodziców, którzy wcześnie zmarli. Mikołaj był zdolnym i pilnym uczniem. Gdy dorósł, postanowił poświęcić życie Bogu i bliźnim. Potrzebującym oddał bez żalu cały swój majątek. Później jako biskup, zasłynął nie tylko z wielkiej pobożności, ale również z wielkiej dobroci i troski o innych.
Jego uczynki zapisano w legendach. Jedna z nich mówi, że pomagał zwłaszcza sierotom, kładąc im nocą pieniądze na parapet okna. Inna, że ubogim dziewczętom przynosił potajemnie bryłki złota, aby miały posag. Jeszcze inna, że ratował okręty podczas burzy albo po prostu roznosił wszystkim dzieciom pyszne miodowe placuszki.
Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia około 350 roku. Na pamiątkę tego dnia naśladujemy go, robiąc radosne niespodzianki innym.
Dodane przez Nauczyciel dnia grudnia 04 2022 07:23:11
Miękki, puchaty i taki z łatką, 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo .... - "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Czytaj więcej - pod kreską ....
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 26 2022 13:25:48
Uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej zapraszamy na ZABAWĘ ANDRZEJKOWĄ dla uczniów klas I-III
w czwartek, 24 listopada 2022 roku, w godz. 14.00- 16.30.
W programie:- tańce, gry, zabawy i konkursy.
W trakcie zabawy będzie prowadzona zbiórka darów na akcję "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" , więc jeśli ktoś może wesprzeć akcję to może przynieść do wyboru np. trwałą żywność, słodycz, zabawkę artykuły szkolne lub środki czystości.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy ! Klasy I-III
W czwartek 24 listopada 2022 roku, uczniowie klas I-III bawili się na zabawie andrzejkowej. Klasy I-III udekorowały salę. Były między innymi zabawy, gry i oczywiście tańce. Dziękujemy Paniom kucharkom za przygotowanie napojów i obsługę.
Najbardziej cieszy jednak ogromne zaangażowanie uczniów w akcję Pomóż dzieciom przetrwać zimę - najważniejszy punkt andrzejkowego programu. Zebrano bardzo dużo darów dla potrzebujących dzieci, za co serdecznie wszystkim dziękujemy!
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 17 2022 18:05:14
Wszystkim życzliwym, nie tylko z klas I-III - w Dniu ich święta, Klasy I-IIIżyczenia składają, bo o Was pamiętają.
Wszystkiego najlepszego koleżanko i kolego!
Bądź życzliwy w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej!
Klasy I-III.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które od kilku lat jest obchodzone na całym świecie. Dzień ten przypada co roku w dniu 21 listopada. Jak je obchodzić? Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej.
Pomysł Światowego Dnia Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych. Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Przyłączmy się do święta. Prześlijmy sobie pozdrowienia. Wszyscy - wszystkim.
Zapraszamy Was wszystkich - Klasy I-III.
Czytaj więcej pod kreską....
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 17 2022 17:16:51
20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - z tej okazji ubieramy się w tym dniu na niebiesko !
,Mam prawo żyć, mam prawo być sobą. Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą..." - czyli o Prawach Dziecka.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak
"W chwili, w której umiera w nas dziecko, zaczyna się starość...”
20 listopada br. przypada 33. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka, gwarantującego wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału.
Jak wskazano w uchwale, to nasz kraj był inicjatorem uchwalenia konwencji - najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. "Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej".
Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich ludzi na całym świecie kierowana jest na dzieci i ich prawa. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieskigwarantuje prawa wszystkim dzieciom! i dlatego w tym dniu ubieramy się na niebiesko.
W wystąpieniu podczas II czytania projektu Uchwały - były Rzecznik p. Marek Michalak podkreślił, że chciałby, żeby każdy z 365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka. Rekomendując przyjęcie uchwały powiedział, że intencja uchwały jest symboliczna, a uchwała ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. Przekonywał, że aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać. Obecny Rzecznik Praw Dzieckap. Mikołaj Paweł Pawlak - na pierwszym miejscu stawia najlepiej pojęte dobro dzieci, jako osób najsłabszych i wymagających pomocy i ochrony.
List z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka
Wielce Szanowni Państwo!
20 listopada w Polsce – po raz kolejny w historii – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: „Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?”
To pytanie, które ma wartość tysiąca prezentów i jest kluczem otwierającym drzwi do świata pełnego tajemnic – świata dziecka, z którym nie wszystkim dorosłym jest po drodze, świata, który nierzadko przegrywa z codziennymi obowiązkami i zwyczajnym brakiem czasu. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to najlepsza chwila, aby tego klucza użyć.
Z ogromną dumą obserwuję jak z każdym rokiem, w całym kraju przybywa listopadowych inicjatyw upowszechniających prawa dziecka. Cieszę się przede wszystkim, że ich autorami są wspólnie – dzieci i dorośli. W przedszkolach i szkołach uważnie analizowane są przepisy Konwencji o prawach dziecka, przypominane są ponadczasowe myśli Janusza Korczaka, ale przede wszystkim ze szczególną uwagą słucha się tego, co dzieci chcą powiedzieć. To wyraźny sygnał, że międzypokoleniowy dialog poświęcony elementarnym wartościom, leżącym u podstaw człowieczeństwa jest rzeczywistością.
Bez wątpienia – 20 listopada to święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań. Z całego serca życzę wszystkim dzieciom i dorosłym, aby w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka znaleźli na nie tylko te właściwe odpowiedzi.
Dzieciaki w naszym kraju są przyzwyczajone, żeby świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też mają ku temu okazję. Powszechny Dzień Dziecka nazywany jest także Dniem Praw Dziecka. Jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.
Prawa dziecka Dziecko ma prawo do:
- wychowywania się w rodzinie,
- adopcji,
- oświaty i nauki,
- kultury, wypoczynku i rozrywki,
- ochrony zdrowia i opieki medycznej,
- wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
- dostępu do informacji,
- ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
- prywatności,
- równości.
Prawa socjalne dziecka:
- prawo do zabezpieczenia socjalnego,
- prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,
- prawo do odpowiedniego standardu życia,
- prawo do wypoczynku, czasu wolnego, rozrywki i zabawy.
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.
Więcej informacji na stronie www.brpd.gov.pl
„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie” Paulo Coelho
Uczniowie klas I-III włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka - przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, oglądali filmiki edukacyjne, rozmawiali na temat praw dzieci, śpiewali piosenki dotyczące praw dzieci oraz przygotowali niebieskie kotyliony.
Uczniowie klasy I-III w dniu 21 listopada 2022 roku - obchodzli rocznicę uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o Prawach Dziecka. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego - koloru UNICEF. W tym dniu nauczyciele oraz uczniowie w swoim ubraniu mieli dominujący kolor akcji czyli niebieski. Dzieci w trakcie zajęć podejmowały różnorodne działania tj: oglądały prezentacje i filmy z oficjalnej strony www.unicef.pl , tworzyły wzory i wypełniały je odcieniami niebieskiego w programie Paint, wykonywały kotyliony do przypięcia na ubraniu, śpiewały i tańczyły powitalną piosenkę, aby miło spędzić czas.Ze względu ,że 21 listopada jest też Dniem Życzliwości i Pozdrowień - uczniowie pisali dla każdego coś miłego oraz tworzyli łańcuch z prośbami do dorosłych z przesłaniem, aby wszystkie dzieci czuły się bezpiecznie na świecie. Podejmowane tego dnia działania zwiększyły świadomość na temat Praw Dzieci na całym świecie i na długo pozostaną w pamięci uczniów klas I-III
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 17 2022 16:54:11
Uczniowie klas II na wycieczce w Sandomierzu i Nowej Dębie
16 listopada 2022 roku - uczniowie klasy I a, z ='color:blue'>p. Jolanta Majewską oraz uczniowie klasy II b, z p. Iwoną Pastuszak byli na wycieczce w Sandomierzu i Nowej Dębie. Zwiedzali zabytki Sandomierza , gdzie podczas wizyty w Zbrojowni - poznali narzędzia , odzież , zbroje rycerskie oraz broń rycerską (miecze, kuszę, halabardy, itd.), które mogli przymierzyć oraz wziąć do ręki i próbowac walczyć, o jakże były ciężkie miecze, zbroje i topory !
Zapoznali sie z historią i zabytkami miasta Sandomierza, a w ramach kultywowania tradycji i obrzędowości w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, wzieli udział w warsztatch zdobienia bombek choinkowych. Poznali różne style ubierania choinek. Poznali proces powstawania bommbek, ich wydmuchiwania, srebrzenia, zdobienia, itd. Podziwiali piekne bombki oraz dokonali zakupu bombek, którymi już niedługo udekorują swoje choinki.
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 17 2022 16:34:43
8 listopada 2022 roku to wyjątkowa data dla uczniów klas pierwszych. W tym dniu pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. W bajkowym klimacie poznali zasady korzystania ze zbiorów, zwiedzili wszystkie pomieszczenia, dowiedzieli się, gdzie szukać książek dla siebie, rozwiązywali też zagadki. Po uroczystym ślubowaniu zostali pasowani na czytelników, złożyli podpisy na kartach i dokonali pierwszego wypożyczenia książek . Na pożegnanie zostali obdarowani kolorowanką i Pierwszym abecadłem ( dar od Instytutu Książki).
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 08 2022 17:26:09
Uczniowie klas I-III przygotowali kotyliony i włączyli się do akcji Szkoła do hymnu - inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży . W czwartek 10.11.2022 r. przed NarodowymŚwiętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 każda z klas włączyła się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległościi i wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu .
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 03 2022 13:53:34
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Nauczyciel 19 grudnia 2007 15:29:27 Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.