Zakładka klas I-III w Niedrzwicy Dużej
Strona Główna · Artykuły · Download · Forum · Linki · Kategorie Newsów Listopada 27 2024 02:44:30
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 545
Najnowszy Użytkownik: Gosia
kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Imieniny
Od 7 lutego2023 roku i przez cały marzec - obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu


W tym roku DBI obchodzimy przez luty i marzec od 7 lutego jego hasło to: „ Działajmy razem ” oraz Twórzmy kulturę szacunku w sieci. !

Jak wynika z hasła tegorocznej edycji, tym razem eksperci ds. cyberbezpieczeństwa koncentrują się nie tylko na ochronie prywatności, ale też na kulturze i szacunku w sieci. Tym samym podkreślany jest fakt, że dialog w Internecie to aktualnie fundament komunikacji międzyludzkiej.

Głośno jest ostatnio o hejcie i rozmaitych formach cyberprzemocy – choć może się wydawać, że problem dotyczy tylko szeroko pojętych celebrytów, w rzeczywistości mierzą się z nim także zwykli użytkownicy: często dzieci (niejednokrotnie będące ofiarami innych młodych ludzi). Więc przestrzegajmy wszyscy Net etykiety, żeby nikt nie czuł się szykanowany i poniżany, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie w sieci.

Hasło obchodów z lat poprzednich
„Twórz, łącz się i udostępniaj z szacunkiem: lepszy Internet zaczyna się od Ciebie” - jest aktualne nadal pod wspólnym hasłem "Działajmy razem" czyli razem twórzmy Bezpieczny Internet, hasło to zwraca nam uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci oraz różne możliwości jej zastosowania - w edukacji, w kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki.


DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.


Przyłącz się i Ty - bądź świadomym użytkownikiem bezpiecznej sieci - tego oczekują od Ciebie - wszystkie dzieci !



Przystępując do akcji - jak co roku - chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.
Przystępując do akcji zaplanowaliśmy dla uczniów naszej szkoły cykl lekcji poświęconych bezpieczeństwu w Internecie. Zajęcia będą zrealizowane w klasach I-III z wykorzystaniem materiałów multimedialnych i scenariuszy proponowanych przez organizatorów akcji.
Zachęcamy Rodziców do zwrócenia szczególnej uwagi na to, czym interesuje się Wasze dziecko w Sieci. Pomocne będą podane niżej linki do stron DBI.

Każde Twoje wejście do świata Internetu – zostawia ślad.

Bezpieczny Internet = bezpieczne dziecko.



Pamiętaj !
Nigdy nie wiesz - Kto jest po drugiej stronie?
Oglądaj i bądź bezpieczny!





Bądź bezpieczny - obejrzyj pozostałe filmiki pod kreską..... Czytaj więcej - Oglądaj i bądź bezpieczny !

Zachęcamy do odwiedzenie stron poświęconych DBI:
www.dyzurnet.pl
www.helpline.org.pl
www.sieciaki.p
www.saferinternet.pl
www.dzieckowsieci.pl
www.dbi.pl



OBEJRZYJCIE WIĘCEJ FILMIKÓW POD KRESKĄ I BĄDŹCIE BEZPIECZNI W SIECI !!!!








http://biala24.net.pl/wp-content/uploads/2016/03/internet_d.gif



























Obejrzyj pod kreską kreskówki "Owce w Sieci" , których celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z zasobów Internetu. Przypomnij sobie zasady, z lat poprzednich, co można robić korzystąjąc z zasobów Sieci, a czego robić nie należy, bo każdy pozostawiony przez Ciebie ślad - pozostaje na zawsze w Internecie !

Przypomnij sobie zasady z obejrzanych pod kreską filmików i stosuj je świadomie jako uczestnik bezpiecznej sieci !

28 lutego obchodzimy - Dzień Dinozaura
28 lutego obchodzimy - Dzień Dinozaura

Uczniowie klas I-III w tym dniu odkodowali zakodowane sylwety dinozaurów oraz wykonali prace plastyczne przedstawiające dinozaury.

Dzień ten był - okazją, aby rozwijać zainteresowania uczniów prehistorią i promować wiedzę na temat tych niezwykłych gadów, aby rozbudzić w uczniach pasję odkrywania i zdobywania wiedzy - aby poznały - jak żyły i wyglądały te największe i najgroźniejsze zwierzęta na Ziemi ?

Nazwa Dinozaur pochodzi z połączenia greckich słów, które w tłumaczeniu brzmi - straszny jaszczur. Choć nazwa dinozaur oznacza straszną jaszczurkę, dinozaury nie były z jaszczurkami blisko spokrewnione. Dinozaury były zróżnicowaną grupą gadów, które żyły na Ziemi pomiędzy 237 milionów a 66 milionów lat temu. Naukowcom udało się dotąd wyróżnić około 1000 gatunków dinozaurów. Najbliższymi współczesnymi potomkami dinozaurów są ptaki oraz krokodyle.

Pierwsze dinozaury wyewoluowały około 230 milionów lat temu, a od około 201 milionów lat temu stanowiły one dominującą grupę zwierząt lądowych na Ziemi. Ich "panowanie" trwało przez około 135 milionów lat, aż do ich niemal całkowitego wymarcia, około 66 milionów lat temu. Wbrew obiegowej opinii dinozaury nie wymarły całkowicie, ich współczesnymi potomkami są ptaki.

Jak wyginęły dinozaury?

Istnieje kilka teorii dotyczących powodów wymarcia dinozaurów, a do najpopularniejszych należy ta o zagładzie dinozaurów w skutek uderzenie meteoru. Zgodnie z nią około 65 milionów lat temu doszło do zderzenia Ziemi z ogromną asteroidą. Ta kolizja, o mocy większej niż wybuch 2 milionów najpotężniejszych bomb atomowych, pogrążyłaby Ziemię w mroku na wiele miesięcy, a nawet lat. W takich warunkach większość roślinożernych dinozaurów wymarłaby w ciągu kilku tygodni, a mięsożernych w ciągu paru miesięcy.

Ciekawe fakty o dinozaurach:

• Dinozaury były największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.
• Największymi dinozaurami były prawdopodobnie zauropody, które mierzył nawet 60 m długości i ważyły ponad 100 ton.
Najwyższy zachowany szkielet dinozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Należy on do gatunku Giraffatitan brancai i mierzy on 12 m wysokości i 22.5 m długości. Zwierzę o takim szkielecie ważyłoby prawie 40 ton, czyli więcej niż 10 hipopotamów!
• Nie wszystkie dinozaury były ogromne. Większość z nich miała bardziej umiarkowane rozmiary, wielkości człowieka i mniejsze. Skąd więc przekonanie, że był one olbrzymami? Po prostu do naszych czasów przetrwało więcej skamieniałych kości największych z tych zwierząt.
• Dinozaury występowały na wszystkich współczesnych kontynentach.
• Dinozaury żył na Ziemi przez 165 milionów lat, co oznacza, że żyły one na naszej planecie 64 razy dłużej niż my (2.5 miliona lat).
• Nie wiadomo jak długo mógł żyć pojedynczy dinozaur. Naukowcy spekulują, że niektóre z nich mogły dożywać sędziwego wieku 200 lat!
Największe jaja dinozaurów mogły mieć rozmiar piłki do koszykówki.
Tyrannosaurus rex mógł pochłonąć nawet 22 tony mięsa rocznie, a jego zęby mierzyły 15 cm długości.






21 lutego 2021 roku - obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
,Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali”. /Janusz Korczak/

W związku z obchodzonym w tym roku po raz dwudziesty czwarty „Międzynarodowym Dnia Języka Ojczystego” – 21 lutego 2023 roku uczniowie klasy II b – wzięli udział w Wielkim Quizie specjalnym Eduelo - Dzień Języka Ojczystego, w którym uczniowie sprawdzali - czy nie popełniają często spotykanych błędów językowych. Podczas zajęć uczniowie zapisywali i odczytywali łamańce językowe oraz wykonywali zakładki do książek.


16 lutego - Tłusty czwartek
Powiedział Bartek, że dziś Tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"

Uczniowie klas I-III kultywując tradycje - degustowali pyszne pączki, rozmawiali o tym skąd wywodzi się ten zwyczaj i jak się go obchodzi w różnych krajach.

Jak tradycja stara każe
w domu, w szkole, w sklepie, w barze,
wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy,
wszędzie moc pysznych słodyczy.
W Tłusty czwartek przez dzień cały
słodkim królem - pączek mały!


Pączki, faworki zwane także chruścikami to dzisiaj obowiązkowe danie. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, czyli zapusty. Przed nami ostatnia sobota karnawału, a we wtorek tradycyjny - śledzik.
Jeden z przesądów mówi, że niezjedzenie ani jednego pączka w Tłusty czwartek przynosi pecha. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVI w. Wyglądały inaczej niż obecnie. Niektóre miały w środku mały orzeszek lub migdał. Kto trafił na taki nadziewany pączek, miał się cieszyć dostatkiem i powodzeniem.
Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs, a pączki przygotowywane z ciasta chlebowego, nadziewane były słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw.
Tłusty dzień.



17 lutego - Światowy Dzień Kota



W Polsce 17 lutego obchodzony jest od 2006 roku - Dzień Kota. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienia pomocy bezdomnym kotom. Koty są hodowane na całym świecie i obok psów to właśnie one najczęściej goszczą w domach. Dzień Kota można świętować na kilka sposobów. W tym szczególnym dniu warto poświęcić swojemu pupilowi czas, okazując mu swoje zainteresowanie i miłość. Kot jest prawdziwym łasuchem, warto dlatego z okazji tego święta poczęstować swojego pupila pyszną przekąską. Koty uwielbiają zabawki, zwłaszcza te stylizowane na.... myszkę. Można również obdarować swojego pupila gadżetem dla kotów. Świetnie sprawdzą się także drapaki dla kotów. Jak wiadomo, koty uwielbiają kartony, dlatego można skorzystać z najprostszego rozwiązania i przygotowań dla swojego zwierzaka drapak z kartonu.

Uczniowie klas I-III wzięli udział w Światowym Dniu Kota – który propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”. Dzień ten podkreśla też znaczenie kotów w życiu człowieka, ich roli i zwyczajach, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Uczniowie wykonali sylwety kotów, malowali koty, odkodowali koty na matach do kodowania oraz kartach pracy, czytali książki i wiersze o kotach , a także rozmawiali o ich życiu i zwyczajach. A przy okazji – trochę ćwiczyli „koci grzbiet”, który wzmacnia i rozluźnia kręgosłup.



14 lutego walentynki dla chłopaka i dziewczynki !


Już przeminął czar choinki - czas wysyłać Walentynki !

Zrób już - Walentynkową kartkę dla kolegi lub koleżanki , którą lubisz i wrzuć ją w szkole do specjalnej - Walentynkowej skrzynki , a Twoją Walentynkę dostarczymy w Dniu Świętego Walentego do Adresata.

To ja Twoja kartka Walentynkowa !




I tak we wtorek 14 lutego 2023 roku w Dniu Świętego Walentego - wszystkie Walentynki znalazły swoich Adresatów.
W dniu świętego Walentego,
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się w tym dniu złościć,
bo oto nadchodzi dzień przyjaźni i miłości.



Klasa II b w Światowy Dzień Pizzy włączyła się !
9 lutego 2023 roku uczniowie klasy II b włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Pizzy.

Uczniowie poznali historieę powstania pizzy, rozmawiali na temat zdrowego odżywiania się i jak często mozemy sobie pozwolić na fast foody. Polacy najchętniej sięgają po pizzę Margheritę z serem, Capricciosę z szynką oraz pieczarkami. Jedną z najczęściej zamawianych pizz jest również Peperoni z pikantnym salami.

Początków pizzy możemy dopatrzeć się w starożytnej Grecji, gdzie ze smakiem zajadano się płaskimi plackami z oliwą, czosnkiem i dodatkiem ziół. Placki te, które dały początek pizzy, nazywano wówczas "plangutos".Rzymianie wyrabiali pizzę na naturalnym zakwasie i nazwali ją "focaccia". Co ciekawe, w przeszłości pizza smakołykiem również uboższych mieszkańców. Mieszkańcy Neapolu wyrabiali ją z mąki i wody i nazwali "picea". Później Włosi zaczęli smarować pizzę sosem z aromatycznych pomidorów.
Od focacci do pizzy - w XVII wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory, to warzywa te natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Kiedy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylia, mozzarella i pomidory. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita - od imienia królowej, która do dziś jest najpopularniejszą pizzą na świecie.

Pizza od zawsze jest wspaniałą pomocą dydaktyczną na lekcjach matematyki ! Dlatego też kroiliśmy ją na połówki i ćwiartki i układaliśmy z nich całości, a przy tym świetnie sie bawiliśmy. Papierowe pizze stworzyliśmy a w nagrode od rodziców do degustacji pizzę dostaliśmy !

Dziękujemy Rodzicom za pyszna pizzę !

Przepis na pizzę włoską:

300 g mąki pszennej
25 g świeżych drożdży
120 ml ciepłej wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru

Jak zrobić pizzę krok po kroku?

Przygotuj rozczyn z drożdży - rozpuścić w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 łyżek mąki oraz cukru. Wymieszaj i odstaw na ok. 10 minut. Rozczyn powinien zwiększyć objętość około 3-krotnie.
Przesiej mąkę do miski i wymieszaj z solą. Wlej rozczyn, a następnie zacznij zagniatać. Na koniec dolej oliwę oraz przegotowaną wodę. Zagnieć na jednolite ciasto i przełóż do miski. Przykryj materiałową ścierką. Ciasto będzie wyrastać przez ok. godzinę.

Ile piec pizzę?
Nastaw piekarnik na 250 st. C i piecz przez ok. 10 - 12 min.

Jak zrobić sos do pizzy?
Najprostszy przepis na sos do pizzy to połączenie przecieru pomidorowego z oliwą, odrobiną cukru i przyprawami - czosnkiem, oregano, bazylią oraz solą.

Jak piec pizzę?
Wybierz funkcję z termoobiegiem. Jeżeli piekarnik nie posiada tej opcji, zdecyduj się na pieczenie góra-dół. Pieczenie na kamieniu to najlepsze rozwiązanie - pizza piecze się krócej i równomiernie. Tradycyjną blachę umieść w dolnej części piekarnika.

Czytaj więcej na:
https://kulinaria.trojmiasto.pl/Dzien-Pizzy-2022-Kiedy-jest-Dzien-Pizzy-Jak-zrobic-pizze-n163902.html#tri





2 lutego to Dzień Naleśnika.


To proste danie, przygotowane z mleka, mąki i jajka, które można zjeść na śniadanie, obiad i kolację to oczywiście naleśniki. A naleśniki kochamy wszyscy! Ich uniwersalizm idzie jeszcze dalej, bo da się je przyrządzić na słono oraz na słodko. Złoty, wysmażony naleśnik doskonale symbolizował słoneczny krąg i zgodnie z tym wyobrażeniem miał wywoływać pierwsze promienie słońca w roku. Cienkie placuszki znane były prawdopodobnie już w starożytnej Grecji, a każda przejmująca je kultura modyfikowała nieco recepturę. Pierwszy zachowany przepis na crespes - danie przypominające współczesne naleśniki - pochodzi z francuskiej książki kucharskiej z 1540 roku. Według niego placki należało smażyć na klarowanym maśle. W szkole w tym dniu - też jedliśmy przepyszne naleśniki !



Przekaż 1,5 % swojego podatku naszej szkole.




Drodzy Rodzice !
W ramach akcji Twoja Szkoła organizowanej przez fundację ROSA, pragniemy Państwa zachęcić do przekazania 1,5 % podatku na rzecz naszej szkoły.
Zgromadzone środki zostaną między innymi spożytkowane na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, jakże niezbędnego do zagwarantowania dzieciom edukacji na najwyższym poziomie.
Wspierając naszą szkołę, nie uszczuplicie swojego budżetu, a państwa dzieci będą korzystać z nowszego sprzętu i oprogramowania.

Każda szkoła oznaczona jest specjalnym identyfikatorem ( 127813), dzięki czemu możliwe jest przekazanie darowizny konkretnej placówce szkolnej,
w szczególności tej w której uczą się Państwa dzieci.
Informacje o akcji Twoja Szkoła oraz sposobie wypełniania deklaracji można znaleźć pod adresem: na stronie fundacji http://www.fundacjarosa.pl/1_procent_podatku.html

Wpisujemy nazwę OPP FUNDACJA ROSA numer KRS 0000207472 , kwotę jaką przekazujemy naszej szkole i numer identyfikacyjny naszej szkoły 127813

Prosimy uzupełnić formularz PIT według poniższego wzoru:




Z góry dziękujemy za każdą przekazaną kwotę !

Samorządzik klas I-III

SkriBoty służą do dowożenia i tak uczniowie doskonalą przemienność mnożenia
W ramach programu Laboratoria Przyszłości - uczniowie klasy II b, pod kierunkiem p. Iwony Pastuszak - doskonalą tabliczkę mnożenia - SkriBoty w tej akcji, sprawiają uczniom wiele atrakcji...




XVIII Międzyszkolny Konkurs Kolęd ,,Hej, kolędy to czas..."

Strona 10 z 136 << < 7 8 9 10 11 12 13 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Licznik do wakacji
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Nauczyciel
19 grudnia 2007 15:29:27
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.
Copyright © 2006
Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-20051360883 Unikalnych wizyt Asymetric Green Theme by: Divine JazOOn