10 listopada - Święto kolczastego, sympatycznego drapieżnika czyli Dzień Jeża
Jeże znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te - kolczaste kulki - czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.
Te sympatyczne zwierzaki, tak naprawdę prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami - żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jeż jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków.
Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zachęcajmy więc jeże do zamieszkania w naszym ogrodzie i dbajmy o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela.
Lato jest porą, kiedy jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Drapieżniki te chętnie zjadają :owady, dżdżownice, a nawet jaszczurki, węże (są do pewnego stopnia odporne na jad żmij), niewielkie gryzonie czy jaja ptaków. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 3 km. Gdy temperatura otoczenia spada do ok. 10 stopni C elsjusza - jeże zaczynają odczuwać senność, która związana jest ze spowolnieniem funkcji życiowych, m.in. szybkości pracy serca, przemiany materii i oddech. Wtedy poszukują odpowiedniego miejsca do przezimowania. Chętnie wybierają sterty liści, gałęzi i nory innych zwierząt. W czasie snu zimowego liczba uderzeń serca spada ze 180 do 20 na minutę. Jeże śpią zwinięte w kulkę, łapki i pyszczek mają wtulone w brzuch. Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?
- warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty roślin,
- pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny),
- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy,
- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego, W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodni (Erinaceus concolor) i europejski (Erinaceus europaeus). Długość ich ciała sięga do 30 cm, a waga waha się w zależności od pory roku. Przed hibernacją może to być nawet 2 kg, a po przezimowaniu spaść o ponad połowę.
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 03 2022 13:51:10
7 listopada - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
7 listopada - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W dniu 7 listopada 2022 roku - z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek - starsi uczniowie przebrani za postacie bajek czytali bajki swoim młodszym kolegom - z klas I -III. Uczniowie z klas I-III układali puzzle bajkowych postaci, potem opowidali bajki, które ułożyli z puzzli, a w nagrodę - za to otrzymali Dyplomy i cukierki. Był to bardzo miły upominek od starszych kolegów naszej szkoły. Dziękujemy ! - naszym starszym kolegom, pod kierunkiemp. Doroty Rusek oraz p. Magdaleny Kosidło
Wolontariusze z klas ósmych przygotowali niespodziankę dla młodszych koleżanek i kolegów z klas I-III. Używając swojej kreatywności przebraliśmy się za wybraną postać z bajki. Następnie dzieląc się w pary odwiedziliśmy wyznaczoną klasę. Rozdaliśmy dzieciom puzzle przedstawiające bajkową postać. Klasa podzielona na grupy miała za zadanie je ułożyć. Gdy obrazki z puzzli były gotowe, uczniowie klas ósmych przeczytali dzieciom piękne bajki. Na koniec wręczyliśmy dyplomy i cukierki za wykonane zadania naszym młodszym kolegom.
Dla wszystkich była to wspaniała podróż do świata dzieciństwa. Za realizację projektu odpowiadała biblioteka szkolna i szkolny Klub Wolontariusza.
Dodane przez Nauczyciel dnia listopada 03 2022 13:51:01
Dziesiątki, setki, tysiące zniczy. Nikt ich nie zliczy.
Od żywej ziemi, od ciepłej ziemi, dla tych, co w ogniu, dla niej płonęli,
tych co zginęli w mroku i dymie i nie wiesz nawet, jak im na imię.
Palą się znicze.
Przychodzą ludzie, schylają głowy.
Wśród żółtych liści listopadowych
palą się znicze ...
W tym dniu zadumy - odwiedzając groby naszych bliskich z modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy , pamietajmy również o tych, którzy odeszli samotnie.....
pamiętajmy w te dni , że są groby w oddali, na których nikt znicza nie zapali..... ....... To my zapalmy tam znicze ...........
Samorządzik klas I-III.
ŚPIESZMY SIĘ.........
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą..............
/Ks. Jan Twardowski/
BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI SZKOŁA PAMIĘTA 2022 Szkoła pamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności, dlatego też uczniowie klas I-III odwiedzali Miejsca Pamięci znajdujące sie w naszej miejscowości - Pomnik Bohaterom 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, Dęby Pamięci przed szkołą, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci oraz Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Dużej z I wojny światowej, usytuowany opodal dworca kolejowego przy linii Lublin - Rozwadów. Uczniowie porządkowali groby, składali kwiaty i zapalali znicze.
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 26 2022 17:23:31
31 10.2022 r. - zgodnie z Kalendarzem Roku Szkolnego 2022/2023, jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
31.10.2022 roku - (poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno- wychowawczych. Jest to pierwszy z 8 dni wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych - w roku szkolnym 2022/23 - podstawa prawna: Rozporządzenie MENiS w sprawie organizacji roku szkolnego.
Ustalone dodatkowe - dni wolne od zajęć w naszej szkole:
31 października 2022 roku
2 maja 2023 roku
23 - 24 - 25 maja 2022 roku - Egzaminy uczniów klas VIII - dni wolne dla uczniów klas I-VII
9 czerwca 2023 roku
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 26 2022 17:13:04
Dnia 27 października 2022 roku , w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej.
Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar Szkoły i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły - przez Wójta Gminy Niedrzwica Duża p. Ryszarda Golca,Dyrekcję szkoły p. Andrzeja Pastuszaka oraz p. Renatę Szymanską Tym samym uczynili zadość tradycji szkolnej i stali się pełnoprawnymi członkami wspólnoty uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej.
Świadkami tego ważnego i niezwykłego wydarzenia byli Przedstawiciele Samorządziku Uczniowskiego klas II, Uczniowie klas II oraz Rodzice uczniów klas I. Uczniowie zaprezentowali się wierszami i piosenkami.
Uroczystość ślubowania zakończyła się wręczeniem podarunków - słodyczy i przyborów szkolnych dla pierwszaków , by pamięć o tym dniu jak najdłużej pozostawała w ich wspomnieniach.
Bardzo dziękujemy za słodycze i upominki - Wójtowi Gminy p. Ryszardowi Golcowi, Dyrektor OPS - p. Elżbiecie Kędziora, firmom: BRUKDOM oraz ALFA-BETz Niedrzwicy Dużej, Radzie Rodziców,Pani Renacie Pastuszak za piękne zdjęcia , Samorządzikowi klas II i IIIRodzicom za pyszne poczęstunki.
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 26 2022 17:12:54
18 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw!
Owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków, dżemów, sałatek, itp. Warzywa i owoce, obok aktywności fizycznej, zajmują najważniejsze miejsce w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Stanowiąc podstawę zbilansowanej codziennej diety, kompleksowo wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 18 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw - jednak, aby zachować zdrowie i witalność powinniśmy świętować tak codziennie - zjadając zarówno owoce jak i warzywa ! .
Warzywa, owoce, a także ich przetwory, takie jak soki, powinny być w naszej diecie obecne każdego dnia. Przynoszą korzyści nie tylko dla zdrowia, ale ich uprawa zapewnia miejsca pracy milionom rolników na całym świecie, a ich rodzinom utrzymanie. Te dwa przekazy zostały wpisane w aktualną politykę ONZ, która ogłosiła rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Przez najbliższe 12 miesięcy Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) będzie zachęcać władze państw do prowadzenia edukacji nt. diety uwzględniającej warzywa i owoce. Rok Owoców i Warzyw stanie się też pretekstem do poruszenia innych ważnych tematów: zrównoważonej produkcji w rolnictwie, ograniczania strat i marnotrawstwa jedzenia - dlatego tez rozmowy na ten temat towarzyszą nam już od najmłodszych lat szkoły podstawowej.Zachęcamy wszystkich do spożywania codziennie jak największej ilości owoców i warzyw !
Jedz owoce i warzywa, bo w nich siła jest prawdziwa!
Uczniowie klasy II b, pod kierunkiem p. Iwony Pastuszak, z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw - rozmawiali na temat części jadalnych roślin oraz wartości odżywczych owoców i warzyw, ukłdali rymowanki zachęcające wszystkich do spożywania owoców i warzyw każdego dnia. Przygotowali warzywne surówki, kanapki i salatki owocowe, które były bardzo smaczne i kolorowe, a przede wszystkim bardzo zdrowe !
Dodane przez Nauczyciel dnia padziernika 24 2022 17:09:47
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Nauczyciel 19 grudnia 2007 15:29:27 Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczek, uroczystości i imprez szkolnych znajdujących sie w naszej GALERII oraz do przeczytania artykułów w zakładce ARTYKUŁY.